Show-evők

Ha Kenesei Krisztián magyar futballistát önsorsrontó szíve nem húzza Győrbe, most egy héten belül játszhatott volna a Real Madrid és a Manchester United ellen is. A parvenü, de a magyarnál mégiscsak jobb, gazdagabb, lényegesen jobb körülményeket, edzőket és játékosokat felvonultató kínai futball ezekben a napokban szokásos nyári tobzódását éli.

Irdatlan összegekért hozzák ide a nagy európai csapatokat, hogy aztán jókat fanyaloghassanak az egész történeten. Amikor a Real Madrid először járt itt 2002-ben, az még a futball igazi promóciója volt. Annak ellenére, hogy gyakorlatilag agyonverték a kínai válogatottat, mindenkinek csillogott a szeme, mondván, az igazi nagyok voltak itt, ez mindenképpen megérte. Aztán tavalyelőtt egy pekingi vegyes csapat ellen játszottak, amelyről később kiderült, hogy a játékosok többsége úgy vette meg a játéklehetőséget. S az idén jött a Guoan elleni meccs.

A Real fellépése hagyományosan igazi show. Ennek következtében nem is a futballbarátok, hanem a show-evők jutnak be a stadionba, mivel egy-egy jegy egy félhavi átlagfizetésbe is belekerül. A David Beckham nevű kiállítási tárgynak köszönhetően a nők a nőszövetség kongresszusán nem érnek el olyan jó arányt, mint a Real-meccs nézőterén. Joggal émelyeg hát a gyomra sok embernek, s nem is lennének kínaiak, ha nem mesélnék el ezt azonnal, hosszan és nagy hangon. Ráadásul az idén azzal, hogy a Guoan ellen játszottak, az esemény nemzeti jellege is fakult egy kicsit. Népszerű a klub, hiszen a főváros egyetlen képviselője a ligában. De nagyon sok a füst körülötte, sok a botrány, sokaknak nem tetszik az excentrikus elnöknek a befolyásával való - még kínai szemmel nézve is - túlzott mértékű operálgatása. A nemzet szíve nem egyértelműen dobban a Guoanért.

Történt aztán, hogy a Real fellépésére félház volt kíváncsi. Kétségtelen, óriási eső volt. De kit tart ez vissza? Nyilván az esőnapokkal működő programokhoz szokott publikumot. A Real Madridnak három év alatt sikerült elérnie, hogy a kínai futballrajongók ne legyenek rá kíváncsiak. A lapok tele voltak az utca embereinek nyilatkozataival, melyek szerint a Real csak a pénzért jött, ráadásul nem is dolgoztak meg érte. A meccs után érdekes fejlemény volt, hogy a trendilányok is bekapcsolódtak a kórusba, hiszen a Beckham nevű ember most azzal segített a Madridon, hogy nem játszott. A játék már nem is lett volna annyira érdekes, hiszen amikor a csapatok kivonultak a pályára, már az egész rendezvény egy katasztrófa volt. De a játék is borzalmasra sikeredett. A végén nyertek a madridiak Figo tizenegyesével 3-2-re, miután a Branko Jelic nevű szerb-kínai - Kenesei helyén - kétszer alázta őket. A Real összes arcát egyetlen mosoly sem hagyta el a kilencven perc alatt.

Most lehetne azt mondani, hogy a szórakoztatóipar bizonyos elemeinek a futball fölé keveredése igen nagy veszélyeket rejteget, s ha a Florentino Perez-féle embereket nem lehet elkergetni, a biznisz önmaga ellen fog fordulni. De mire ezt kigondoltam, megérkezett a Manchester United, s ritkán látható diadalmenetben volt része ugyanitt. Bevetettek persze minden üzleti és kommunikációs trükköt, de jól csinálták. Mindenki lelkesen és készségesen nyilatkozott, fogadkoztak, hogy a legtöbbet nyújtják. A nyilvános edzésen másfél órán át keményen dolgoztak, majd autogramot osztottak. Jótékonysági rendezvényen vettek részt, ahol mosolygó, még egyszer mondom, mosolygó játékosok ölelget-ték a tomboló kínai csitriket. S nem mellesleg, élvezetes játékkal olyan egyértelműen gázolták el a Guoant, amilyet a két csapat közti különbség tényleg indokol. Vagyis, nincs tanulság. Csak Madridban kell rendet tenni.

Peking, 2005. július

Beckhamet kínai rajongói egy pekingi áruházba is elkísérték
Beckhamet kínai rajongói egy pekingi áruházba is elkísérték
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.