Juhász közzétenné a radar-vizsgálatok eredményét

Juhász Ferenc csütörtök reggel a közszolgálati televízióban kilátásba helyezte, konzultációt kezd a honvédség vezetőivel arról, nyilvánosságra hozható-e a Magyarországra tervezett NATO-lokátorállomással kapcsolatban eddig elvégzett vizsgálatok eredménye.

"Szeretném, ha a közvélemény, a nyilvánosság általában többet tudna arról, hogy körülbelül mi mivel áll versenyben" - közölte a honvédelmi miniszter a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában a korábban a Zengőre tervezett radarállomással kapcsolatban. A politikus elmondta: konzultálni fog a honvédség vezetőivel és illetékeseivel, hogy az eddig elvégzett vizsgálatok eredménye, mennyiben hozható nyilvánosságra.

Az újságírók feltették a kérdést, ez azt jelenti-e, hogy küzdenek a Zengőért, Juhász Ferenc válasza: ő az ország légterének ellenőrzésért küzd. Hozzáfűzte: az a feladata, hogy felhívja a közvélemény figyelmét arra, ha nem úgy döntenek, mint ahogy a szakértők mondják, ha nem a legoptimálisabb megoldást választják ki, akkor "bizonyos helyen az ország sérülékeny marad".

A honvédelmi miniszter a NATO-finanszírozással kapcsolatban közölte: nem a magyar kormány kompetenciája, hogy eldöntse, fenntartható-e ez, hiszen a NATO a Zengőn felépítendő állomásra ígérte a pénzt. Civil szervezetek 2004 februárban megakadályozták, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök februárban bejelentette: a magyar kormány úgy döntött, hogy a Zengőre tervezett radarállomás az 1999-ben jóváhagyott, majd azt követően engedélyezett módon nem épülhet meg, és a kormány új tervet rendelt meg.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerdán az MTI-nek azt mondta: a honvédelmi és a környezetvédelmi tárca, a két hónappal ezelőtt született kormányhatározat alapján, már vizsgálja, hogy a Zengőn kívül milyen más helyszínek jöhetnek még szóba a NATO-lokátor telepítésére, ugyanis a kivitelezés tényleges helyszínéről legkésőbb 2006. I. negyedévében döntést kell hozni. A Magyar Nemzet szerdai számában közölte László Boglár kormányszóvivő nyilatkozatát, amely szerint a Zengőn kívül a Hármas-hegy, a Tenkes-hegy és a Mórágy környéke a lehetséges négy helyszín. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.