Kutatás-fejlesztés az EU-ban: rossz kilátások

Janez Potocnik borúlátóan nyilatkozott az EU K+F eredményeiről és jövőbeni kilátásairól. A tudományos kutatásért felelős biztos szerint nem teljesül az a célkitűzés, hogy a jelenlegi 1,9 százalékról 2010-re az uniós országok GDP-jének 3 százaléka a kutatást szolgálja.

Potocnik úgy látja, ha a jelenlegi trend folytatódik, az EU nem lesz vonzó kutatóbázis, és Kína 2010-re 2,2 százalékos GDP-arányos ráfordítással utoléri Európát a kutatás-fejlesztés terén. A biztos aggodalmának adott hangot amiatt, hogy nem látja a tagállamok erőfeszítését a lisszaboni célkitűzés teljesítésére, pedig legfőbb ideje volna a cselekvésnek. „Nem engedhetjük meg magunknak, hogy halogassuk a döntéseket: változtatásra van szükség” - mondta Potocnik.

2002-ben az unióban a kutatások 55,6 százalékát finanszírozta a magántőke, miközben ez az arány az USA-ban 63,1 százalék, Japánban 73,9 százalék volt. Európában azóta tovább lassult a magánszféra részvétele, ami igen kedvezőtlen tendencia, és a befektetői bizalom csökkenését jelzi. Az európai vállalkozói szövetség elnöke úgy véli, ebben az is közrejátszik, hogy az uniós országok vállalatai lényegesen kevesebb kedvezményben részesülnek a kutatásba fektetett pénzek után, mint az Európán kívüli országok multinacionális cégei.

Janez Potocnik fájlalja, hogy a tehetséges kutatók többsége az USA-ban kamatoztatja tudását, a fejlesztést ösztönző tőke pedig Kínába, Tajvanra, Hongkongba és Szingapúrba vándorol. A tudományért felelős biztos sürgetően követeli, hogy a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetésben az EU kétszerezze meg a kutatásra fordítható keretet, mert csak átfogó EU-s projekttel lehet előrelépést elérni.

(eurohirek.hu)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.