Magas amerikai kormánytisztviselő a kiszivárogtatási botrányban

Karl Rove elnöki tanácsadó után a washingtoni kormányzat újabb magas rangú tisztviselőjének, Dick Cheney alelnök kabinetfőnökének a neve is felmerült azok között, akik törvényellenesen kiszivárogtatták egy fedésben dolgozó CIA-ügynök nevét - számolt be a The Washington Times hétfőn.

Karl Rove az előző héten ügyvédjén keresztül elismerte, ő beszélt a Time hírmagazinnak arról, hogy a kormány iraki háborús programját bíráló Joseph Wilson exnagykövet felesége, Valerie Plame CIA-ügynök volt.

Plame lelepleződése miatt július elején börtönbe zárták az ügyről író Judith Millert, a The New York Times munkatársát, aki a sajtószabadságra hivatkozva nem volt hajlandó felfedni bizalmas forrását a kiszivárogtatási ügyben vizsgálódó vádesküdtszéknek. Az újságírónőt négy hónapi elzárásra ítélték.

Az ügyben érintett másik újságíró, Matthew Cooper, a Time riportere viszont a börtön elkerülésére tanúvallomást tett.

A szóban forgó ügynök, Valerie Plame a tömegpusztító fegyverek szakértőjeként dolgozott a Központi Hírszerző Ügynökségnél. Férje, Joseph Wilson 2003 júliusában a The New York Times hasábjain cáfolta, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnök uránércet akart beszerezni az afrikai országból atomfegyver-programjához, amit pedig George Bush elnök állított a bagdadi rezsim elleni katonai fellépés igazolására. Wilson a CIA megbízásából derítette fel az ügyet.

Amerikában bűncselekménynek minősül fedett CIA-ügynök személyazonosságának nyilvánosságra hozatala. A két újságírónak ezért rótták fel, hogy elhallgatják forrásukat.

A liberális amerikai sajtót hetek óta foglalkoztató ügy legújabb fejleménye, hogy Matt Cooper újságíró a napokban közölte: Lewis Libby, Dick Cheney alelnök kabinetfőnöke is beszélt neki a CIA-ügynökről. Azonban sem ő, sem Rove nem nevezte nevén az ügynököt. Az NBC vasárnapi hírműsorában az újságíró azt mondta, elképzelhető, hogy további kiszivárogtatók is voltak.

Az ügyben ma először megszólaló Bush elnök közölte: azt szeretné, ha gyorsan lezárulna az ügy. Annak, aki bűnt követett el, távoznia kell az adminisztrációból - fogalmazott.

Az ügyet bonyolítja, hogy Plame nevét nem a már említett két újságíró, hanem Robert Novak konzervatív kommentátor hozta nyilvánosságra 2003 júliusában. Őt azonban nem állították bíróság elé, nem tudni, tett-e tanúvallomást.

A Fehér Ház két éven át tagadta, hogy akár Rove, akár Libby információkat osztott volna meg a sajtóval.

A vádesküdtszék októberben fejezi be vizsgálatát, ki közölhette a sajtóval a korábbi CIA-ügynök nevét, akinek a férje hazugsággal vádolta meg Washingtont.

Az eset fényt vet azokra az ármányokra is, hogy a kormányhivatalnokok és bírálóik hogyan használják fel a sajtót a névtelenség mögé bújva politikai ellenfeleik lejáratására - írta a Christian Science Monitor című amerikai lap.

A kiszivárogtatási ügy tétje az, hogy a Bush-kormányzat félrevezette-e a közvéleményt az iraki háború megindításakor, illetve hogy kormányhivatalnokok a törvényt megszegve kiszivárogtatták-e a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) ügynökének a nevét. A demokrata párti ellenzék felszólította George Bush elnököt, váltsa le Rove-ot.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.