Magánorvostól drágább a gyógyszer?

Ősztől szűkül a magánpraxist folytatók gyógyszerfelírási joga. Októbertől ugyanis az egészségbiztosítóval nem szerződött magánorvosok nem rendelhetik kiemelt támogatással a súlyos betegségek drága készítményeit pácienseiknek.

Lehet, hogy rosszul jár majd az a beteg, aki ragaszkodni fog magánorvosához, legalábbis akkor, ha az illető nem szerződött az egészségbiztosítóval. Ha ugyanis továbbra is ő írja fel a gyógyszereit, a páciens borsos számlát kap kézhez, mert a gyógyszerész csak normatív, azaz általános támogatással adhatja ki a készítményt. Így 10-30 százalékkal drágább lehet a megszokott pirula, mint az úgynevezett kiemelt támogatás esetén.

Pszichiáterek jelezték lapunknak, hogy döbbenten olvasták a közlönyben az új rendelkezést, amely megtiltja számukra a teljes, illetve a 90 százalékos támogatással rendelhető orvosságok felírását. Szerintük az új szabályozás súlyos diszkrimináció az orvosokkal és a betegekkel szemben.

- Nincs szó diszkriminációról, senki nem vonta meg senkinek a felírási jogát - így reagált a szakorvosok panaszára Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgató-helyettese. Azt viszont megerősítette, hogy ősztől csak az egészségbiztosítóval szerződésben álló szolgáltatók orvosai írhatnak fel kiemelt támogatással gyógyszert. Székely hozzátette: az orvosok alig egy-két százalékának nincs a közszolgáltatóval munkaszerződése.

A főigazgató-helyettes szerint a betegeknek előbb-utóbb szembesülniük kell azzal, hogy aki magánorvost választ és fizet a vizitért, az ott felírt orvosság nem ugyanannyiba kerül, mint ha a területi szakrendelőben kapta volna meg, a térítésmentes ellátás részeként. Megjegyezte: az Európai Unió országainak többségében is ez a gyakorlat.

Az SZDSZ továbbra is versenyt szeretne a gyógyszerpiacon, ezért sajnálja, hogy a kormány és a koalíciós partner a piacot érintő törvények legutóbbi parlamenti szavazásakor változtatott eredeti álláspontján - közölte Gusztos Péter szabad demokrata képviselő. Gusztos úgy fogalmazott: "az SZDSZ fájlalja, hogy a kormány és a koalíciós partner a patikapiacot és a gyógyszerárakat érintő törvények legutóbbi parlamenti szavazásakor változtatott eredeti álláspontján, és beadta a derekát a gyógyszerészkamarának". (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.