A béke lovagja?
Egy nyilvánvaló kérdést azonban nem feszegettek: mennyire vannak tisztában a szobor felállítását pártolók a nyolcvanas évekbeli amerikai elnök deklarált céljaival, történelmi szerepével, politikájának nyugati, kortárs megítélésével?
Az hogy szélsőjobboldali képviselők nem is próbálkoznak e kérdések megválaszolásával, még nem jelenti azt, hogy a többiek helyesen ítélnék meg az ő szerepét. Téves őt a megbékélés harcosának beállítani (vö. az MDF előterjesztése: "sokat tett a hidegháború befejezéséért"), éppenhogy a hidegháborús feszültségek fokozódása fűződik a nevéhez. Célja ezzel valóban a Szovjetunióval szembeni előnyszerzés volt, ami a szovjet fél "globális párharcból" való kiszállását elősegítette, viszont éppen ezért a máltai konferencián Gorbacsov volt az együttműködés lelkesebb híve, nem pedig Reagan.
Az állítás, hogy térségünk országainak szabadságáért sokat tett magyarázható egy sajátságos szemszögből való látással (és közvetetten még talán igaz is), de külpolitikai céljai között ez nem foglalt el rangos helyet. Nem Kelet-Európa szabadsága volt a leghőbb vágya. Kicsit sarkítva: Az amerikai szabadságpártolásról értekezni a kelet-európai status quo sokszori nyugati elismerésének fényében körülbelül olyan, mintha arról egyeztetnénk, hogy egyes szovjet vezetők mennyit tettek a nyugati munkásosztályok hatalmáért.
LACZÓ FERENC Budapest