Kulturális főváros: eltérő lelkesedés
Kedvezőnek nevezte a kulturális miniszter pénteken, hogy az Európa kulturális fővárosa cím elnyeréséért kiírt pályázat második fordulójába bekerült városokban mozgalommá vált, attól azonban óvta az érintett városok vezetőit, hogy politikai presztízskérdést csináljanak az ügyből.
Bozóki András - miután Sopron és Győr vezetőitől tájékozódott a két település második fordulóra történő felkészüléséről - győri sajtóértekezletén kijelentette: Győrt és Sopront egyaránt alkalmasnak tartja felkészültsége alapján, hogy elnyerje 2010-ben az Európa kulturális fővárosa címet.
A miniszter szerint a második fordulóban versenyben maradt hét településnél a "lelkesedés fokában" tapasztalható különbség. Elmondta, hogy a városok egy része pályázatában történelmi értékeit, tradícióit helyezi előtérbe. Sopron Liszt Ferencet állítja pályázatának fókuszába, Pécs a Zsolnay tradíciót és a mediterrán légkört hangsúlyozza, Eger a borkultúrát helyezi előtérbe. Ugyanakkor Miskolc éppen az arculatváltásra összpontosít. A város hagyományos imázsát szándékozik átformálni, Miskolctapolca, Lillafüred és a Miskolci Nemzeti Színház előtérbe állításával. Fontosnak mondta, hogy olyan beruházásokat tervezzenek a települések, amelyek az adott város fejlesztési folyamatába beilleszthetőek.
A miniszter beszélt a cím elnyerésének hozadékáról. Hangoztatta: az Európai Unió szerény összeget ad a nyertes városnak a felkészülésre. Megítélése szerint sokkal inkább az hozza a bevételt, amit az elnyert rang jelent, s ami a turistákat, a kultúrát szerető embereket Európa kulturális fővárosába vonzza 2010-ben.
A második fordulós pályázat leadási határideje augusztus 17. A pályázatokat 15 fős bírálóbizottság értékeli, s tesz javaslatot a nyertesre. A döntés október közepén várható. A döntésért a kormány vállalja a politikai felelősséget.
(MTI)