Terrorellenes egységben a G8

Terrorellenes egységfrontot alkottak a skóciai G8-csúcstalálkozó résztvevői, egyöntetűen elítélve a londoni pokolgépes támadásokat.

Az erőszak nem akadályozza meg a csúcsértekezletet, amely egy jobb világ érdekében fáradozik - állt a hét vezető ipari állam és Oroszország állam- és kormányfőinek közleményében, amelyhez a Gleneaglesbe meghívott országok (India és Kína), valamint a Világbank, Nemzetközi Valutaalap és más nemzetközi szervezetek képviselői is csatlakoztak.

Tegnap a londoni bombatámadások miatt még az eddiginél is szigorúbb biztonsági intézkedéseket foganatosított a rendőrség a külvilágtól elzárt Gleneagles luxusszálloda környékén. A szerdai zavargások után a biztonsági erők körbezárták a globalizációellenesek sátortáborát. A razzia során baltákat, fűrészeket, hosszú késeket, sőt egy nagy erejű katapultot is lefoglaltak, jelezve a tüntetők nem éppen békés szándékát.

Tony Blair brit kormányfő a délután egy részét Londonban töltötte, de kívánságának megfelelően a G8-csúcs a távollétében is folytatódott. Sir Bob Geldof, a Live 8-kezdeményezés szellemi atyja szerint a csúcsértekezleten még mindent el lehet érni. - A vezetők veszélyes pókert játszanak, de figyelmeztetnünk kell őket arra, hogy azoknak az életével játszanak, akik ma este éhesen kerülnek ágyba Afrikában - fogalmazott Geldof.

A fekete kontinens problémái csak a mai zárónapon kerülnek napirendre, és a megbeszélések egy részébe afrikai vezetőket is bevonnak, akik nyilván lekezelő, megalázó magatartásnak tartották volna, ha csak róluk és nem velük tárgyalnak a nagyhatalmak. Csütörtökön a globális felmelegedés és a nemzetközi kapcsolatok álltak a viták középpontjában.

Blair belátta, hogy nem érdemes újrakezdeni a Kiotóról szóló vitát. Miután az Egyesült Államok nem hajlandó aláírni a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorításáról szóló megállapodást, helyesebbnek látszik új dialógust kezdeni. A brit kormányfő szerint az a kérdés: lehet-e konszenzust teremteni egy új szerződés aláírására, amely a kiotói jegyzőkönyv 2012-es lejárta után lépne életbe. Az új stratégia értelmében az egyeztetésbe Amerikán, Európán és Japánon kívül a kialakuló-konvergáló gazdaságokat is bevonnák.

Chirac francia és Bush amerikai elnök egyeztet a skóciai tanácskozáson
Chirac francia és Bush amerikai elnök egyeztet a skóciai tanácskozáson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.