Leadership

Függöny fel: George W. Bush kilép a színpadra. Bejelenti, hogy ő ugyan elmegy Skóciába, a G8-ak csúcsértekezletére, de túl sokat azért ne várjanak tőle. Még csak hasonlót sem akar a kiotói klímavédelmi egyezményhez, mert az tönkretenné országa gazdaságát. Röviden: Bush értésre adta, hogy ő bizony az amerikai érdekek képviseletében repül a kontinensre.

Legyen egy másik cikk témája, hogy helyes-e, ha a világ első számú vezetője egyetlen ország gazdaságát tartja szem előtt, s tesz arra, milyen mindnyájunk levegője, környezete. Inkább azt nézzük most: az amerikai ember hátradőlhet, mert tudja, gondoskodnak az érdekeiről. Országát vezetik. De vajon hátradőlhet-e az európai ember is?

Több idegen nyelv egyszerűen átveszi ezt az angol szót: leadership. Azt jelenti: vezetés, vezetői képesség. Ha két adóbevallás között elvezetgetem a bétémet, az még nem leadership, csak menedzsment. Ha pedig törtetek mindenen át, a többiek pedig vakon követnek, az már nem az - hanem vezérelv, Führerprinzip. Az találja meg a kettő közötti helyes arányt, akinek határozott, de átgondolt elképzelése van az irányokról, s ezt meg is tudja valósítani. (Más kérdés, hogy ezek az irányok ténylegesen helyesek-e. Ezt - lásd Bush - megint tegyük zárójelbe.)

Európai szemmel akár megnyugtatónak is mondhatjuk, hogy a G8-ak négy európai uniós vezetője csak saját országát képviseli most Skóciában. Szánalmas látvány volt a legutóbbi, washingtoni USA-EU csúcs, amelyre a teljesen kifacsart Jean-Claude Juncker (luxemburgi) miniszterelnök, az Európai Tanács akkori soros elnöke épp a csúfos brüsszeli büdzsékudarc után volt kénytelen elutazni. - Európa erejét megyek megmutatni! - mondta, jól tudva, hogy csak humora erejét mutatja meg.

Kár tagadni, mifelénk is történnek lényeges dolgok. Ma talán megszülethet például a szoftverszabadalmi irányelv. Kétségtelen: az Európai Uniót ma igazgatják, menedzselik. De nem vezetik. A francia-német együttműködés már nem képes rá, az EU tanácsában pedig utoljára bő egy évvel ezelőtt adtak fel jelentős tagállami érdeket, amikor Lengyelország és Spanyolország lemondott a nizzai szerződés szerint nekik járó, igen kedvező szavazati súlyokról. Azóta mindenki a saját pecsenyéjét sütögeti. (Már akinek van. Egyes tagállamoknak nincs pecsenyéjük, s a jelek szerint mostanában hiába várják, hogy a többiek adjanak nekik.) Jacques Delors távozása óta az Európai Bizottság mindenkori elnöke sem képes arra, hogy a tagállamokat legalább Brüsszel átlendítse a holtponton. Dalia Grybauskaite költségvetési EU-biztos hétfői sajtóreggelijén már-már kétségbeesetten ostorozta a tagállami szűklátókörűséget és az üres politikai retorikát. A folyton szárnyait próbálgató Európai Parlament láthatóan igyekszik, de hatásköri választóvonalakba ütközik.

A G8 protokolljának nem része, hogy a "vezetőket" mérlegre állítanák, mint a bokszolókat. Ezer szerencse ez - s nem egyikük-másikuk úszógumija miatt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.