Bush: Európa és Amerika együtt törölje el az agrártámogatásokat
George Bush a brit ITV kereskedelmi tévének adott, hétfő este műsorra tűzött - részleteiben előzetesen ismertetett - interjúban azt mondta: nem azért utazik a skóciai Gleneaglesben rendezendő szerdai G8-csúcsra, hogy Tony Blair brit kormányfőnek "jót vagy rosszat" tegyen, hanem azért, hogy a saját országának legkedvezőbb programot képviselje.
Arra a kérdésre, hogy nem akar-e valamilyen viszonossági gesztust tenni Blairnek Nagy-Britannia iraki háborús részvételéért, az amerikai elnök azt mondta: a brit kormányfővel fenntartott kapcsolatát nem a "valamit valamiért" elve határozza meg. "Tony Blair - csakúgy, mint én - azt mérlegelte, amikor döntését meghozta, hogy mi a leghelyesebb a béke megőrzése és a terror elleni háború megnyerése érdekében" - tette hozzá.
A globális éghajlati változásról, amely a skóciai G8-csúcs egyik központi témája, Bush az interjúban elismerte, hogy az "olyan jelentős, hosszú távú probléma, amellyel foglalkozni kell". Hozzátette: elfogadja, hogy a jelenségért "bizonyos mértékig" az emberi tevékenység okolható, de egyértelműen kizárta, hogy az Egyesült Államok elfogadjon a kiotóihoz hasonló bármiféle, a károsanyag-kibocsátás csökkentését globálisan és tételesen előíró egyezséget, mert az szavai szerint "tönkretenné" az amerikai gazdaságot.
A hétfői brit sajtó szerint ugyanakkor a G8-csúcsot megelőző szakértői egyeztetéseken körvonalazódik egy kompromisszumos megállapodás a klímaváltozás ügyében. A Financial Times diplomáciai forrásra hivatkozva azt írta: a határozattervezet szövege elismeri, hogy a tudományos bizonyítékok "cselekvésre kötelezik" az ipari hatalmakat, és azt is, hogy az éghajlati változásokban "szerepe van" az emberi tevékenységnek.
A brit üzleti napilap forrásai szerint a készülő határozat - amelyet a G8-csúcs részvevői még megváltoztathatnak - annyiban kedvező az Egyesült Államoknak, hogy nemcsak a károsanyag-kibocsátás csökkentéséről, de az energiaellátási biztonság megőrzésének szükségességéről is szól.
George Bush az ITV-nek adott interjúban - a fejlődő világnak nyújtandó kereskedelmi könnyítésekről szólva - elismerte, hogy a gazdag országok "kötelessége" a kereskedelmi feltételek méltányosabbá tétele. Hozzátette ugyanakkor: az Egyesült Államok csak akkor hajlandó a mezőgazdasági támogatások leépítésére, ha az Európai Unió is így tesz. (MTI)