A Live8 tíz helyszínén közel két millióan, a televíziós csatornákon sok millióan, és interneten csak az Egyesült Államokban több mint öt millióan nézték-hallgatták meg minden idők legnagyobb könnyűzenei koncertláncolatát, amelynek célja az volt, hogy a fejlett országok vezetőinek figyelmét felhívják a világon, s különösen Afrikában uralkodó szegénységre.
Live 8: tüntetések és koncertek a szegénység ellen
A G8 minden országában és Dél-Afrikában tartották a rendezvényeket. Helyszíni becslések szerint Philadelphiában egy millióan, Londonban, Rómában, Berlinben, Johannesburgban 200-200 ezren, Párizsban mintegy százezren mentek el a koncertekre. Nagy-Britanniában két hangverseny is volt: a londoni, amely vitathatatlanul a legnagyobb sztárokat vonultatta fel, valamint cornwalli, ahol egyes bírálatok nyomán az afrikai kontinens sztárjai léptek fel. (Bob Geldof eredetileg úgy vélte, csak a legnagyobb nevek vonzanak majd kellő közönséget a helyszínekre és a televíziós készülékek elé, de Peter Gabriel, a Live8 társszervezője, akinek cége éppen nagy, nemzetközi rendezvények szervezésével foglalkozik, nyilvánosan bírálta ezt a megközelítést és felajánlotta, hogy Dél-Afrikában és az angliai Cornwallban megszervezi az afrikai művészek felléptét, s meg is tette.)
A Tokióban kezdődő eseménysort Bob Geldof, az egykori Boomtown Rats együttes szólóénekese szervezte meg, közvetlenül a legfejlettebb hét ipari ország és Oroszország dublini csúcstalálkozója elé időzítve, hogy ezzel a tanácskozáson résztvevők figyelmét ráirányítsa: az emberek azt akarják, legyen vége a nyomornak a világ szegényebb országaiban.
Johannesburgban Nelson Mandela volt elnök lépett a közönség elé - nagyobb üdvrivalgás fogadta, mint a legnagyobb sztárokat - s arról beszélt: a történelem és a jövendő generációk annak alapján fogják megítélni a világ mai vezetőit, hogy milyen döntéseket hoznak a következő hetekben. "Az mondom nekik, ne fordítsák el a fejüket, ne habozzanak, hatalmukban áll, hogy megakadályozzák a népirtást!" - mondta.
Geldof szervezte annak idején - hónapra pontosan húsz évvel ezelőtt - a Live Aid koncertet is, hogy pénzt gyűjtsön az afrikai éhezők számára, s mai értéken számítva mintegy százmillió fontot szedett össze a jótékony célra.
Ezúttal azonban nem pénzgyűjtésről volt szó, hanem politikai nyomásgyakorlás volt a deklarált cél. A koncerteket nagyrészt szponzorok finanszírozták, köztük a Nokia és az AOL, a muzsikusok és a technikai munkatársak zöme ingyen dolgozott. Geldof a szombati londoni lapokban a G8 vezetőihez intézett nyílt levelében mintegy 25 milliárd dollárt követelt az afrikai szegénység felszámolására. "Nem fogunk tapsolni félmegoldásoknak, vagy a szokásos politikának. Történelmi áttörésre van szükség" - írta.
Geldof többször bizakodóan nyilatkozott arról, hogy a nyomásgyakorlás önmagában is hathatós lehet, s emlékeztetett arra, hogy Mahatma Gandhi és Nelson Mandela így szabadította fel országát, de a közönség körében kétkedéssel nyilatkoztak az újságírók kérdéseire arról, hogy eléri-e célját, Afrika megsegítését a koncertsorozat. Mindazonáltal az általános vélemény az volt: érdemes volt legalább megpróbálni.
A koncerteknek voltak megható és érdekes pillanatai is. Madonna például Londonban Like a Prayer című számát Birham Wolduval kéz a kézben adta elő: az etiópiai fiatalasszony az 1984-85-ös etiópiai éhínségről hírt adó legszívfacsaróbb felvételek egyikén még felpuffadt, éhező kisgyerekként volt látható, s életét Bob Geldof szerint a Live Aid koncerttel összegyűjtött pénz mentette meg.
A philadelphiai hangverseny külön érdekessége az volt, hogy a helyszínre vitték az 1776. július 4-én éppen Philadelphiában aláírt amerikai függetlenségi nyilatkozat összesen 200 kinyomtatott példányából fennmaradt 25 közül az egyiket, amelyre a koncertet megnyitó Will Smith színész és énekes hivatkozott. Ez a dokumentum szögezte le ugyanis első ízben, hogy minden ember egyenlőnek születik, s teremtője felruházta elidegeníthetetlen jogokkal, köztük az élethez, a szabadsághoz és a boldogság kereséséhez való joggal...
XVI. Benedek pápa a szegénység felszámolására szólít fel
A szegénység felszámolására szólította fel a világ leggazdagabb nemzeteit XVI. Benedek pápa abban az üzenetében, amelyet egy Edinburgh-ben szombaton megrendezett szegénységellenes felvonulás résztvevőihez intézett.
A mintegy százezer felvonulónak Keith O´Brien bíboros, a skót római katolikusok vezetője olvasta fel az egyházfői üzenetet. A világ leggazdagabb országaiban élőknek készen kell állniuk arra, hogy elviseljék azt a terhet, amelyet a súlyosan eladósodott szegény országok kölcsöneinek leírása jelent, és sürgetniük kell vezetőiket, hogy tegyenek eleget ígéretüknek, miszerint 2015-re csökkentik a világméretű, s különösen az afrikai szegénységet - fogalmazott a pápa.
(forrás: MTI)