"Több levélváltás is történt" az elmúlt napokban az EU-bizottság pénzügyi biztosa és a magyar kormány között a minap bejelentett magyarországi adóreformok ügyében - mondta pénteken Londonban Kovács László.
Adóreform: levélváltások az EU-bizottsággal
Az unió adóügyi és vámpolitikai biztosa - aki a többi bizottsági taggal és José Manuel Barroso elnökkel együtt a brit EU-elnökség kezdetének napján tárgyalt Londonban a brit kormánnyal - az MTI kérdésére, miszerint várható-e hivatalos megkeresés a bizottság részéről a magyar kormány felé az adócsökkentési csomag ügyében, közölte, hogy "ez már megtörtént".
Kovács László szerint a brüsszeli bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa, Joaquín Almunia és Veres János pénzügyminiszter a legutóbbi napokban több levelet is váltott az ügyben. Hozzátette: ő, mint az adóügyekért felelős uniós biztos közreműködött ebben.
A magyar biztos azt mondta: amikor hónapokkal ezelőtt a bizottság figyelmeztette Magyarországot, hogy a költségvetési hiány csökkentése nem a közösen egyeztetett ütemben, hanem annál lassabban történik, megfogalmazta azt az igényt is, hogy a magyar kormány képezzen megfelelő költségvetési tartalékot, és csak olyan időben és mértékben döntsön adócsökkentésről, ami nem veszélyezteti a hiánycsökkentés ütemét.
Almuniában a 200 milliárd forintnyi adócsökkentési terv hallatán "nyilván felmerült", hogy ez miképp befolyásolja a költségvetési hiányt, de az azóta lezajlott levélváltások tisztázták, hogy a kormány hozzávetőleg az adócsökkentés összegének megfelelő takarékossági intézkedéseket vezet be a költségvetési intézményeknél - mondta Kovács László.
Ez utóbbival kapcsolatban londoni feltörekvő piaci elemzők kétségeiknek adtak hangot. A Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege (DrKW) által az adócsomag bejelentésének napján közzétett elemzés szerint a 2006-os választások közeledtével kérdéses, hogy a minisztériumi kiadásokban tervezett 200-250 milliárd forintos csökkentést valóban végrehajtják-e, és valószínű, hogy a kormány 2006-ban is túllépi a deficitcélt.
Ez a forgatókönyv tovább növelné annak kockázatát, hogy nem lesz tartható a DrKW szerint "már eddig is derűlátó" 2010-es eurócsatlakozási céldátum, és a költségvetési lazaság akár 2012-2013-ig is késleltetheti a közös valuta bevezetését - állt a Dresdner Bank londoni befektetési részlegének hét eleji elemzésében.
(MTI)