13 CIA-ügynököt köröztet Itália
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 13 titkosügynöke - semmibe véve az olasz szuverenitást - még 2003 februárjában rabolta el Milánóból az egyiptomi férfit, akit az avianói amerikai légi bázisról Németország érintésével Kairóba szállítottak, és ott hónapokon át kínoztak. Az olasz terrorellenes kommandó, a Digos rendőrei már 2002-ben kihallgatták Abu Omart terrorizmus gyanúja miatt, s rajta is tartották a szemüket. Így nem volt nehéz az emberrablókat beazonosítani, már csak azért sem, mert a CIA-ügynökök minden óvatosság nélkül jártak el, mintha csak otthon lennének, olasz mobiltelefonokat használtak és azokon csevegtek az emberrablás pillanataiban is. Az akciót a CIA milánói főrezidense, Robert Lady irányította, aki akkoriban "konzulként" diplomáciai mentességet is élvezett.
A milánói lap hétfőn azt is megszellőztette, hogy a CIA-ügynökök a római amerikai nagykövetség telefonjait is használták, ami akár egy nagyobb diplomáciai botrányt is elővetíthet.
Az olasz titkosszolgálatokat felügyelő olasz parlamenti bizottság (COPACO) vezetője, Enzo Bianco a Corriere della Serának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a törvényhozás szándékában áll az amerikai jogsértő akció kivizsgálása, s egyben elvárja, hogy a római kormány magyarázatot kérjen Olaszország közeli barátjának és szövetségesének tekintett Egyesült Államoktól a milánói emberrablás minden körülményéről. Bianco ugyanakkor sajnálattal állapította meg, hogy amerikai részről egyelőre semmi jele sincs a közreműködési készségnek, akárcsak az elmúlt időszak hasonló akciói során.
Bianco egyrészt a Calipari-ügyre utalt, arra hogy Bagdadban tavasszal az amerikai tengerészgyalogosok agyonlőttek egy olasz biztonsági tisztet, s Washington a közös vizsgálat ellenére egyoldalú nyilatkozatban az olaszokat okolta a "balesetért", illetve a húsz évvel ezelőtt történt szicíliai incidensre, amikor amerikai gépek leszállásra kényszerítették Sigonella légi támaszponton azt az utasszállító gépet, amelyen Abu Abbasz palesztin vezető Rómából Belgrádba utazott, de az olasz államfő határozott fellépése nyomán végül útjára bocsátották.
Az olasz parlament titkosszolgálati bizottságának vezetője jelezte, hogy a CIA-akció ügyében a testület kész meghallgatni Antonio Martino védelmi minisztert, illetve Gianfranco Fini külügyminiszter magyarázatait is, de akár a római amerikai nagykövetet is.
(MTI)