Mi van az elnökválasztási viták mögött?
Azt mondja, hogy az MSZP nem mentesülhet a távlati gondolkodás felelőssége alól, és nem engedhető meg, hogy jobboldali pártok balról előzzék a szocialistákat a kampányban.
- Eltelt néhány hét a köztársaságielnök-választás óta. Nyugodt a lelkiismerete?
- Abszolút nyugodt és tiszta.
- Ha visszalép a jelöltségtől, a párt és a koalíció megspórolta volna ezt a fiaskót.
- Furcsák ezek a vélekedések, mert figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy a pártnak volt egy kongresszusa, amely több lehetséges és alkalmas személy közül engem jelölt köztársasági elnöknek. Én egyébként ezt a történetet egészen másképp látom. Ez az ügy - bár nyilván nekem is megvan a magam felelőssége - nem Szili Katalinról, hanem az MSZP identitásáról, elmúlt tizenöt évéről, a koalícióról, a kormányzásról szólt.
- A kongresszusi felhatalmazás ellenére is élhetett volna azzal a jogával, hogy lemond a jelöltségről, felajánlva, hogy a koalíció biztos befutót javasoljon ön helyett.
- A párt döntése engem is kötelez. És nem gondolom, hogy a kisebbik koalíciós párt problémáját nekem kellene megoldanom.
- A probléma a két párté volt...
- Én a koalícióban hittem. Persze a kérdés úgy is feltehető, miért jobb, hogy az ellenzéknek átadtuk a siker lehetőségét? Miért nem döntöttünk együtt ebben a kérdésben?
- Mert az SZDSZ előre megmondta, hogy önt nem támogatja.
- Sem Kovács Lászlót, sem Horn Gyulát... Az SZDSZ kikötötte, hogy szocialista politikust nem kíván támogatni. Még azt a lehetőséget sem adták meg az MSZP-nek, hogy önmaga dönthessen. Látva, mi történt a szavazáskor, az MSZP kudarca a legkisebb.
- Azt is említette, hogy önnek is megvan a felelőssége abban, hogy így alakult az elnökválasztás. Miben áll ez?
- Ez elsősorban rám tartozik.
- Esetleg könyvben írja majd meg?
- Ezen nem gondolkodtam. Az biztos, hogy az elmúlt másfél évben többet éltem meg a politikában, mint amenynyit a korábbi tizenöt esztendőben. Politikusként rengeteg méltatlan támadás ért, amivel szemben azonban az ugyancsak megtapasztalt emberi támogatás áll. De mindaz, ami történt, egyszerre szolgálhatja személyes épülésemet és választóink érdekeinek képviseletét is.
- Az elnökválasztás utáni kongresszuson szóvá tette, hogy a miniszterelnök nem állt ki ön mellett teljes politikai erejével. Mit kellett volna tennie?
- Nem ezt mondtam. Egyébként az egy zárt kongresszus volt, s ezt én tiszteletben is tartom. Találgatásokkal pedig nem kívánok foglalkozni.
- Most is nemes vetélkedésnek tartja az elnökválasztást?
- Sólyom László és köztem igen. Ami viszont a parlamentben zajlott, az önmagáért beszél. A választók sajnos erről is véleményt fognak mondani 2006-ban.
- Így utólag, arányos volt az a politikai kockázat, amit az MSZP az ön indításával vállalt?
- A szocialista párt a saját választói előtt teljes mértékben vállalhatja az önbecsülésére alapozott döntését.
- De hát a döntés - ön bármennyire is népszerű az MSZP-n belül, sőt még ellenzéki szavazók körében is - végül is: kudarc.
- Másképp látjuk a helyzetet. Én a szocialista párt társadalmi súlyáról beszélek. Az ország legnagyobb pártjáról van szó, az egyetlenről, amely kétszer nyerte meg a választást. Ennek megfelelően meg lehetett és meg is volt az igénye arra, hogy köztársasági elnököt állítson.
- A zártkörű kongresszuson Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy az MSZP hibázott, mert olyan jelöltet állított, aki nem nyerhetett.
- Nem akarom minősíteni azt, ha egy zárt ülésen elmondott beszédet nyilvánossá tesznek. Erről az álláspontról pedig a kongresszuson elmondtam a véleményem.
- Mi lehet a szerepe mostantól az MSZP-ben?
- Úgy látom, identitáspárbaj zajlott a koalíciós pártok között, és ez - mint mondtam - kitapintható az MSZP-n belül is. Némelyek úgy igyekeznek beállítani, mintha egy európai, progresszív vonulat csapott volna össze egy maradinak titulált népi-nemzeti plebejus irányzattal. Ez nagy tévedés! Ez a vita önazonosság-keresést, valamint a globális világ és az átalakuló unió kihívásaira adandó új válaszok kutatását jelenti. Hogy egy konkrét példát mondjak, a szocialisták között is kérdés, hogy mekkora legyen a nemzeti vagyon magánosított része, és mennyi maradjon állami tulajdonban. Érvényesek-e még a neoliberális válaszok a növekvő szegénységre? A baloldal felelőssége, hogy erre saját megoldásokat keressen. Az elnökválasztási viták mögött tehát jóval több eldöntendő kérdés van, mint azt sokan gondolják. Például az is, hogy a választók elvárásaira és akaratára eléggé figyelünk-e.
- A 100 lépés programja - Gyurcsány Ferenc szerint - kifejezetten baloldali felelet a szociális igazságtalanságok csökkentésére.
- Egyetértek Békesi Lászlóval, aki azt mondja, hogy a 100 lépés programja tartalmát tekintve nem minősíthető gyökeres fordulatnak, de szellemiségét, koncepcióját tekintve igen. Az is látszik - ahogy a volt pénzügyminiszter is mondja -, hogy a tervezett reformok mélységének, intenzitásának kemény korlátjai vannak. Támogatom a 100 lépés programját, de egy dolog, amit a kormány tesz, és egy másik, amit a párt. Az MSZP nem mentesülhet a távlati gondolkodás felelőssége alól. A társadalom elvárja, hogy megoldásokat javasoljunk a mindenkit foglalkoztató kérdésekben. Nem engedhető meg, hogy jobboldali pártok balról előzzenek minket a kampányban.
- Ebben kíván segíteni az MSZP-nek? Itt nyílhat önnek új dimenzió?
- Nekem nem kell új dimenzió, nincs szükségem posztokra. Ugyanaz az ember vagyok, aki június 7-e előtt voltam. A párt célkitűzéseiért, elveiért és sikeréért szeretnék és fogok is dolgozni.
- Mint például a nemzeti szárny vezéralakja? Az államfőválasztás után először a nemzeti baloldal rendezvényén szólalt fel.
- Voltak ott mások is, például a pártelnök. Nem gondolom, hogy a különböző vonulatoknak vezéralakokat kellene keresniük. Természetesen, megtisztelő egy ilyen vélemény, de a beskatulyázás, a stigmatizálás ez esetben sem szerencsés - félrevezető.
- Azzal, hogy a szocialista pártban sokan a "nemzeti" kifejezéshez való tartozást firtatják, azt a benyomást keltik, mintha az MSZP-nek restanciája lenne az ügyben.
- Miért, nincs? Sajnos a december 5-i népszavazás kapcsán és később, nem a saját, belső, megvitatott véleményünkkel álltunk elő, és ezért sok érzelmi csatornát nyitottunk ki: nemzeti, nem nemzeti, ügynök, nem ügynök, hívő, nem hívő. Nem mindig a jobb- és a baloldal között találhatók a törésvonalak. Úgy is fogalmazhatnék: nincs mindenre jobb- vagy baloldali válasz. Galló Béla politológus nemrégiben arról beszélt, hogy bázisharakirit hajtunk végre. Amikor egy néppárt - mert mi annak tartjuk magunkat - arra törekszik, hogy a szavazat maximalizálása érdekében a lehető legszélesebb bázist tudja maga mögött, akkor nekünk erre adekvát válaszokat kell adnunk. Nem arról van szó, hogy nem vagyunk nemzetiek. Csakhogy a mi választóink nem azokat a válaszokat várják el tőlünk, mint amelyeket az elmúlt három évben ez ügyben adtunk. A liberális mezsgyénél sokkal szélesebb teret kell nyitnunk a választóink előtt.
- Milyen poszton kíván ezért tenni?
- Nincs szükségem sarzsira. A sajtóban megjelentek találgatások arról, hogy pártelnök akarok lenni. Ma ez nem kérdés. Nem az a fontos, hogy milyen pozícióim vannak. Mint eddig háromszor, 2006-ban ismét egyéniben indulok - és ismét Pécsen.
- Az utóbbi időben közjogi méltóságként, államfőaspiránsként tett kijelentéseivel a pártok fölé helyezkedett, eltávolodott a pártpolitikától.
- Ahhoz szeretnék hozzájárulni a látásmódommal, hogy a szocialista párt bázisát minél szélesebbre tudjuk húzni, hogy az MSZP a vidék Magyarországán is elfogadott és támogatott legyen.
- Mikor kezd munkához?
- Most egy kicsit töltekezem. Sok olvasnivaló halmozódott fel, elmegyek édesanyámhoz, és a választóimmal is találkozom. Biztos vagyok abban, hogy 2006-ban is sikeresek lehetünk, hiszen amit Toller Lacival és a többi képviselőtársammal vállaltunk, azt teljesítettük.
- Mádl Ferenc köztársasági elnök is alulmaradt 1995-ben az első választásán, igaz, akkor az ellenzék jelöltje volt. Önnek is lehet még esélye?
- Lehet, hogy ez jelent valamilyen perspektívát... Ez ma nem foglalkoztat. Végig kell küzdenünk a választási évet, most a választási siker a legfontosabb.
- A miniszterelnök és mások szerint is a siker csak az SZDSZ-szel együtt érhető el. Egyetértene a közös jelöltállítással vagy visszalépéssel?
- A közös jelöltek léte közös felelősséggel is jár. Vannak jelek azonban, hogy ezt néhányan másként értékelik. Ezt csak a jövőre nézve mondom... Szerintem az ország legnagyobb pártjának elsődleges célja csak az lehet, hogy önmaga nyerjen.
- Gyurcsány Ferenc vezeti majd a szocialista párt operatív irányító testületét, az országos választási bizottságot. Beáll a miniszterelnök mögé?
- Ha szükséges volt, ez a párt mindig félretette a nézetkülönbségeket. És az MSZP-tagság most is össze fog zárni. A vezetés viszont a tagság akaratától semmilyen értelemben nem térhet el. Én nem személyeket szolgálok, hanem a választókat.