Tömegpusztító fegyvertől tart Amerika

Amerikai szakértők hetvenszázalékos valószínűséget adnak annak, hogy az elkövetkező tíz évben tömegpusztító fegyvert, vagyis vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyvert vetnek be valahol a világon.

A CNN hírtelevízióban ismertetett, helyi idő szerint kedden közzétett felmérés 85 szakértőt faggatott ki a kérdéskörben. Többségük úgy vélte, hogy az elkövetkező öt évben további egy-két ország tesz szert nukleáris fegyverre, tíz év alatt pedig kettő-öt országgal bővül az atomfegyverrel rendelkező államok száma.

A felmérést Richard Lugar, a szenátus külügyi bizottságának a republikánus párti tagja kezdeményezte. A szakértők azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy terroristák a fekete piacon beszerzett hasadóanyagból összeeszkábált  "piszkos bombát" vetnek be.  A "piszkos bomba" hasadóanyagot és hagyományos robbanószerrel párosító radiológiai fegyver, amely sugárszennyeződést okoz, de láncreakciót nem indít el. Bevetésének 40 százalékos valószínűséget adtak.

A kockázati sorrendben a radiológiai fegyvert a vegyi és a biológiai fegyver követi, és a szakértők 16,4, illetve 29,2 százalékkal az atombomba bevetését tartják a legkevésbé valószínűnek az elkövetkező  öt, illetve tíz évben. Az atomfegyverek, a biológiai fegyverek és a vegyi fegyverek, más néven az ABC-fegyverek veszélyének az összesítésével a szakértők az elkövetkező öt évben ötven-, az elkövetkező tíz évben pedig hetvenszázalékosra becsülték annak a valószínűségét, hogy valamilyen tömegpusztító fegyver vetnek be valahol a világon.

A felmérés eredményeit elemző összefoglaló tanulságként vonja le egyebek között, hogy meg kell erősíteni Oroszországban a harcászati atomfegyverek és a hasadóanyag ellenőrzését és őrzését. Az Egyesült Államoknak a dokumentum szerint fokozni kell azt a képességét, hogy időben felfedezze, ha az úgynevezett lator államok ilyen fegyvereket vagy anyagot adnak át terroristáknak.

Lugar szenátor a dokumentum bevezetőjében figyelmeztet, hogy a tömegpusztító fegyverek terjedése elleni hatékony fellépés nélkül az Egyesült Államok akkor sem lenne biztonságban, ha látványosan sikerre vinné a demokrácia építését szerte a világon.

A felmérésbe bevont szakértők között volt többek között Sam Nunn volt szenátor, Norman Schwarzkopf nyugalomba vonult tábornok, James Woolsey, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója, William Cohen és Frank Carlucci volt védelmi miniszterek.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.