Bíróság menti meg Verespatakot?

Romániában példátlan döntést hozott a gyulafehérvári ítélőtábla: - ha jogerőre emelkedik - végleg vagy hosszú időre ellehetetlenítené a verespataki aranybányaprojektet.

Romániában példátlan döntést hozott a gyulafehérvári ítélőtábla: - ha jogerőre emelkedik - végleg vagy hosszú időre ellehetetlenítené a verespataki aranybányaprojektet. A keddi elsőfokú ítélet ugyanis érvénytelenítette azt a művelődési minisztériumi dokumentumot, amelyik a páratlan római leleteket tartalmazó Kirnyik-havast régészeti szempontból feltárt, tehát a továbbiakban akár "azonnal bedarálható" területnek nyilvánította. Az ítélőtábla azt is elutasította, hogy a verespataki tervet ellenző Alburnus Maior Egyesület és a művelődési tárca között folyó perbe a bányát szorgalmazó kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation (RMCG) is bekapcsolódjon.

- A bírósági határozat rendkívül fontos a Verespatakon élők igazáért folytatott harcban - mondta lapunknak Stephanie Roth, az Alburnus Maior Egyesület aktivistája.

A művelődési minisztérium 2004 januárjában vonta ki az Európában páratlan római kori leleteket rejtő Kirnyik-hegyet a régészeti védettség alól. A döntést azonban az Alburnus Maior bíróságon megtámadta.

A verespatakiak az idén januárban azt kérték az ítélőtáblától, hogy a bírósági döntés megszületéséig függessze fel a minisztériumi határozat végrehajtását. A bíróság a keresetet jóváhagyta, az RMGC pedig leállította a munkálatokat. A mostani ítélőtáblai döntés ugyan nem jogerős, de szakértők szerint egy esetleges fellebbezést követően sem valószínű, hogy az elsőfokúval ellentétes döntés szülessék. Az Alburnus Maior számtalan szakember véleményével támasztotta alá kérelmét.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.