Kéj helyett kín
Pedig a nők egyharmada szenved tőle! Közben pedig dr. Elia Bragagna, a bécsi Wilhelminespital szexológus főorvosa szerint a hölgyek fele egyáltalán nem beszél erről a szexuális problémájáról. Soha, senkinek. A nőgyógyásznál is csupán 9,8 százalékuk tesz említést közösülési problémáiról. Magyarországon ilyen jellegű korrekt felmérések hiányzanak, de gyanítom, nálunk még rosszabb a helyzet.
A közösülés során fellépő égésnek, viszketésnek, fájdalomnak egyik legfontosabb oka a hüvely szárazsága. A nyálkahártya csökkent vérellátása miatt kevesebb hüvelyváladék termelődik, ezért a hüvely elveszti síkosságát. Fiziológiai hátterében tehát sok a közös vonás a férfiak merevedési zavarával, csak ott a hímvessző úgynevezett barlangos testébe nem jut elegendő vér.
Érdekes módon a hüvelyszárazság okozta dyspareunia nem elsősorban életkorral összefüggő kérdés, ami pedig logikus lenne. A hüvely nyálkahártyája ugyanis a korral fokozatosan vékonyodik, sorvad, és ez a folyamat különösen a klimaktérium után gyorsul fel. Ám a fájdalmas közösülésnek - mint általában a szexuális zavaroknak - nem csupán testi, de lelki háttere is van. Egy 1999-ben 1749 amerikai asszonynál végzett felmérés szerint a legkevesebbet az 50-59 éves, legtöbbet pedig a 18-29 éves korosztály panaszkodik fájdalmas közösülésre, utóbbiak nyilvánvalóan elsősorban fiatalkori tapasztalatlanságuk és türelmetlenségük (pl. a rövid előjáték) következményeként. Utána gyakoriságban a 40-49 évesek, tehát a klimaktérium korában lévők következtek: náluk összeadódnak a pszichés problémák (érzelmi hullámzás, alvászavar stb.) a gyors hormonális változásokkal, elsősorban a hirtelen kialakult ösztrogénhiány hüvelyre kifejtett hatásaival.
Természetesen számtalan más szervi elváltozás is lehet a háttérben. Dr. Hartman Gábor, a budapesti Dél-pesti Kórház szülész-nőgyógyász főorvosa elmondta, hogy a hüvelynyálkahártya kényes egyensúlyát számos nőgyógyászati elváltozás, különböző, elsősorban gombák okozta gyulladások, de gyógyszerek is felboríthatják. Így antibiotikumoknak és bizonyos depresszió elleni szereknek is lehet ilyen mellékhatásuk. Hüvelyszűkület, a szüléskor végzett gátvarrás után kialakuló hegesedés, kismedencei ciszta és számos más helyi tényező is kínt okoz kéj helyett a szeretkezés során. Általános betegségek (például magas vérnyomás és cukorbetegség) is felelőssé tehetők a nők dyspareuniás panaszaiért.
Hartman doktor elmondta, hogy a szervi okok, ha tudnak róluk, aránylag jól befolyásolhatók. Léteznek hormontartalmú, helyi hatású hüvelykrémek, amelyek csökkentik a nyálkahártya szárazságát. Számtalan vizes és gélalapú hüvelysíkosító is létezik.
Ám elsősorban a "fejben" lévő problémákat kell kezelni. A szexuálpszichológusok könyveket írtak tele a dsypareunia hátteréről. Hosszasan sorolják a partnerkapcsolati konfliktusokat, a szexuális élet miatti bűntudatot, az önfeladástól és a terhességtől való félelmet. Ám a leggyakoribb és legegyszerűbb - belátom, erősen leegyszerűsített oka: a kedvetlenség. Tehát hogy a nők aktuálisan egyáltalán nem kívánják a szexet, mégis (tapintatból, "kényelemből") szeretkeznek. Pedig Bragagna doktornő adatai szerint a 18-24 éves dyspareuniások egyharmadánál előbb csökkent a libidó, és csak azután kezdődtek a fájdalmas közösüléssel járó panaszok. Érdekes az a megállapítása is, hogy amennyiben nem tudatosították a pszichés hátteret, a hüvelysíkosítók használata mintegy fixálta az alapproblémát, tehát, hogy a hölgyek lélekben elvesztették igényüket, kedvüket a szeretkezésre. A szakemberek által javasolt (persze szintén leegyszerűsített) megoldás az idő: időt hagyni a gyógyulásra, hiúsági okokból nem erőltetni a "kötelességszerű" szexet, és persze időt hagyni magára az előjátékra, az aktusra is.
Nem könnyű kérdések ezek. És bizony a nők nagyon magukra hagyatva érzik-érezhetik magukat problémáikkal. Felvilágosodás ide, szexuális forradalom oda, nagy nemzetközi felmérések szerint tíz nő közül kilenc eltitkolja párja elől, ha a szerelmi aktus során nem jutott el az orgazmushoz. Arról már nem is beszélve, hogy sokan partnerük előtt "eljátsszák" a csúcsra jutást. Van, lenne miről beszélni, beszélgetni. E témában is.