Füttyös, kibeszélős szocialista kongresszus
Az első felszólalással eldőlt a kongreszszus eredménye - vélekedett az egyik küldött az általa önkritikusnak és őszintének nevezett miniszterelnöki beszédről, amelyet tucatszor szakított félbe taps. Gyurcsány Ferenc az államfőválasztás fiaskójáról úgy fogalmazott: "mi vertük meg önmagunkat". Szerinte Szili Katalin jelölése hamis érvekre épült: arra, hogy a politikus népszerűsége releváns, és arra, hogy "meglesz ez" az SZDSZ nélkül is. "Sokat beszélünk a koalíciós szolidaritásról, de azt gondoltuk, ránk ez nem érvényes. Lám-lám, ha a mi véleményünkre mondják, hogy nem érdekes, akkor meg vagyunk sértődve, és emlegetjük a koalíciós szolidaritást, majd elmegyünk a jobboldal felé támogatást szerezni. A szocialista párt összekeverte a jelölés jogát a választás képességével. A politikai lelkesültségben öszszekeveredett a köztársaság a Köztársaság térrel. Az volt a tét, hogy hajlandók vagyunk-e úgy jelölni, hogy a választáshoz nincsen elegendő politikai támogatottságunk, hogy a jelöléssel kockára tesszük a kormánykoalíció további működését. Mondjátok, ez az ország egészéért felelősséget vállalni tudó és képes magatartás?" - kérdezte Gyurcsány Ferenc a küldötteket. Mielőtt visszakérdeztek, a miniszterelnök beelőzött: "Miért nem szóltunk? Mert olyan hangulatot sikerült csinálnunk, amelyben a politikai veszélyekre való figyelmeztetés, a szembesítés a kudarc lehetőségével a párthoz és a jelölthöz fűződő lojalitás kérdéseként vetődött fel" - válaszolta.
A miniszterelnök szólt a Szili Katalin és közte lévő vitáról is, amit sokan személyesnek véltek, s minden aggályára az volt a reakció, hogy "mert te nem kedveled Katit". Ezért döntött úgy, hogy az áprilisi jelölőkongresszuson az alkotmányosság, a kormányozhatóság és a párt belső akaratának sorrendjéről beszél. "Igazatok van, ez egy alibi mondat volt. Nem mondtam azt tisztán és világosan: ebből bukás lesz" - ismerte el Gyurcsány Ferenc. Az SZDSZ szerepéről szólva hangsúlyozta: az MSZP-nek be kell látnia, hogy a jobboldallal nem tud kormányozni. "Nagyobb pártnak lenni több felelősség, kisebb pártnak lenni kevesebb lehetőség. Engem nem ért annyi sérelem, mint a Horn-kormányt. De a legveszélyesebb dolog az volt, hogy a fő riválisunk nem a saját ellenzékünk lett, hanem a saját koalíciós partnerünk" - mondta Gyurcsány Ferenc. Arra figyelmeztetett: "ha nem tudjuk elviselni, hogy a mi oldalunk tagolt, ha a Fidesz útját, az egy a tábor, egy a zászló útját akarjátok követni, akkor történelmi hibát fogunk elkövetni".
A kormányfő beszélt arról, hogy bár Kiss Péter, Lendvai Ildikó, valamint Szekeres Imre "nagyon sok mindent megtettek volna, hogy ne én legyek a miniszterelnök", mégis együtt tudunk működni. "Nem mondom, hogy Toller Laci vagy Kati felelőssége. A mi felelősségünk! És az én felelősségem" - szögezte le Gyurcsány Ferenc. Hangsúlyozta: egy pártnak azért van vezetése, hogy megmondja, hogyan, merre, milyen módon kell menni, s ezt engedni kell megvitatni, de nem lehet állandóan a mögé bújni, hogy a tagság most éppen mit kíván. "Nem fogok félni megvívni a konfliktusokat. Hangos emberek, helyi erős emberek el kell hogy fogadják: közös pártban vagyunk, amelyet az országos választási bizottság és az elnökség vezet, ahol a politikai ügyeket demokratikusan meg lehet vitatni, de a végrehajtás nem vitát, hanem cselekvést igényel" - jelentette ki a miniszterelnök.
Hasonló hangot ütött meg a felszólalók sorában Gyurcsányt követő pártelnök is. "Kudarcot vallottunk, de érzelmek helyett nyugodt és higgadt értékelésre van szükség, hogy a céljainkat valóra tudjuk váltani" - hangoztatta Hiller István. Szerinte mindkét koalíciós pártnak megvan a felelőssége, de ő érzi a saját felelősségét is, és nem bújik semmilyen testület, döntés vagy "általános alany" mögé. "Hibát vétettem, hogy az elnökjelölő kongresszuson nem mondtam el, hogy koalíciós támogatás híján nem tudom garantálni a jelölt megválasztását. Tévedtem, mert azt gondoltam, hogy Szili Kati ismertsége és népszerűsége elég arra, hogy másokat meg tudjak győzni. Hittel helyettesítettem a racionalitást, és ez súlyos hiba volt" - ismerte el a pártelnök. "Azt gondoltam, hogy érdekel egy ötszázalékos támogatottságú pártot, hogy ez azt is jelenti, hogy 95 százalék nem őket támogatja. De nem ez érdekli őket, hanem mindent kizárólag azért tesznek, hogy az ötszázalékos támogatást megőrizzék. Ebben a partneri viszonyban nem a szolidaritás, hanem az érdek szó a meghatározó" - fejtette ki Hiller István. Felhívta a kongresszus figyelmét, a koalíciónak tovább kell vezetnie az országot.
A pártelnök után Szili Katalin kért szót. A köztársaságielnök-jelölt információink szerint "rögös útról" és arról beszélt, hogy amit tett, "óriási ellenszélben" tette. Sértették mint politikust és mint nőt. Bírálta az SZDSZ-t is, és feltette a kérdést: miért törvény az MSZP-ben, hogy mindig azt kell tenni, amit a szabad demokraták akarnak. Megköszönte Hiller Istvánnak és az őt támogatóknak a segítséget, de Gyurcsányra utalva azt mondta: "fél szívvel" nem lehet sikert elérni. Ekkor közbefütyültek. A szocialista pártban többek emlékezete szerint ilyenre még nem volt példa.
"Te is követtél el hibákat, Kati" - reagált a felszólalásra az MSZP frakcióvezetője. Lendvai Ildikó szerint Szili "nagyot téved, ha a miniszterelnökben keresi a hibát". Közölte: meg kell követni a választókat, akikkel elhitették, hogy sikerül Szili Katalin államfővé választása, és meg kell követni Szili Katalint is, amiért belehajszolták ebbe a helyzetbe.
"Mint a szovjet filmekben, kitárt ingben kellene ideállnom, ide lőjetek, elvtársak. De se hős, se hülye, se vakmerő nem vagyok" - ez volt Toller László antréja. A szocialista párt és az SZDSZ viszonyát a "farok csóválja a kutyát" hasonlattal írta le, megjegyezve: ma úgy van, hogy a siker a koalícióé, a kudarc viszont az MSZP-é. Hiller István támogatta Szilit, "nem úgy, mint Gyurcsány Ferenc, aki csak fél szívvel". Ekkor ismét fütty hangzott fel.
Horn Gyula védte Szili Katalin jelölését, mondván: arra emlékeztetve, hogy hétfőn, az első forduló után győzelmi hangulat volt a frakcióban. Szerinte az SZDSZ destruktív és makacs volt, és nem érti, miért. Ennek ellenére amellett tett hitet, hogy 2006-ban csak a koalíciós pártok együttműködésével győzhetnek.
Szocialista körök szerint a kongresszussal túljutott a párt az államfő-választási kudarc okozta válságon, s a 2006-os választások megnyerésére koncentrál.