Maradnak az amerikai atomtöltetek Európában

Az Európában található nukleáris erők továbbra is alapvető politikai és katonai kapcsolatot jelentenek az atlanti szövetség európai és észak-amerikai tagjai között - ez áll abban a közleményben, amelyet a nukleáris tervezőcsoport csütörtöki, brüsszeli ülésén fogadtak el a NATO-tagállamok védelmi miniszterei. (A stratégiai kérdések megvitatásával megbízott testületnek ugyanakkor nem tagja Franciaország, amely még 39 éve kilépett a NATO integrált katonai szervezetéből.)

A NATO nukleáris doktrínáját a szövetségesek azért erősítették meg éppen most, mert Peter Struck német védelmi miniszter jelezte: országában vita alakult ki a hidegháború lezárása után is ott hagyott amerikai atomtöltetű fegyverekről. Ugyan legnagyobb részüket kivonták a berlini fal leomlását követően, egyes biztonságpolitikai elemzések szerint ma is több száz atombombát őriznek az NSZK amerikai támaszpontjain, legnagyobb részt Ramsteinben.

Struck felvezetése ugyanakkor nem provokált ki vitát: a leginkább érintett miniszter, az amerikai Donald Rumsfeld pedig szemtanúk szerint annál is inkább tartózkodott a véleménynyilvánítástól, mert nem kívánt a német belpolitika vizeire evezni. Rumsfeld a sajtótájékoztatóján viszont természetesen nem kerülhette meg a guantánamói amerikai támaszpont börtönével kapcsolatos kérdéseket, miután nemrég Jimmy Carter exelnök és Joe Biden befolyásos szenátor is a létesítmény bezárására szólított fel. - Folyamatosan vizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy javítsunk a műveleteinken, de ha bezárnánk Guantánamót, hová is mennénk? - fogalmazott Rumsfeld, hozzátéve: Washington azon van, hogy átadja az ott őrzött afgán és iraki foglyokat a két érintett országnak, ám szerinte nincsenek még meg ennek az intézményi feltételei.

A védelmi miniszterek napirendjén szerepel a tagállami jóváhagyás arról, hogy a szövetség - egyébként az EU-val együtt - logisztikai támogatást ad az Afrikai Unió darfuri (Nyugat-Szudán) békefenntartó akciójához. A magyar felajánlás itt (az EU-n keresztül) egy logisztikai tervező tiszt, illetve használaton kívüli, de jó állapotú tábori felszerelések. A NATO dönt arról is, hogy három zászlóaljjal - spanyol, holland, román katonákkal - bővíti afganisztáni szerepvállalását.

A B-61-es atombomba mintegy 320 kilogramm súlyú, 300 tonnától 350 ezer tonnás TNT-egyenérték-erősségű robbanásra állítható be. Nyugat-Európában ez az egyetlen amerikai nukleáris fegyver. Németországban "kettős" minőségben léteznek a bombák, egyfelől az ott állomásozó amerikai légierő kizárólagos ellenőrzésében, másfelől, mint a NATO-légierő által (az amerikai elnök jóváhagyását követően) bevethető amerikai fegyverek.

"Amerikai" B-61-es atombombák vannak Nagy-Britanniában, Németországban és Törökországban, "Amerikai-NATO" B-61-es bombák vannak Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban. Görögország 2001-ben felmondta részvételét a NATO atomfegyver-bevetési programjában.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.