Afrika lesz a G8 terítékén
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a reformokat végrehajtó afrikai fejlődő országok teljes adósságának eltörlését fogja javasolni a hét vezető ipari állam és Oroszország vezetőinek július eleji csúcstalálkozóján - közölte magyar idő szerint kedd éjjel George W. Bush amerikai elnök, aki egyúttal 674 millió dollár értékű pótlólagos humanitárius segélyt is bejelentett Afrika javára.
George W. Bush elnök Tony Blair brit miniszterelnökkel a Fehér Házban folytatott megbeszélését követően tette a bejelentést - jelentette az MTI. A találkozó legfontosabb témája a hét vezető ipari államot és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) július elején esedékes skóciai csúcsértekezletén terítékre kerülő segélyezés kérdésének megvitatása volt - Blair ezt ugyanis a csúcs központi témájává kívánja tenni. Az adósságelengedésért küzdő aktivisták óvatosan lelkesek.
Az amerikai elnök elmondta, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a legszegényebb szubszaharai afrikai országok teljes adósságának eltörlését célzó javaslatot készít elő a G8 csúcsértekezletére. A terület körülbelül 70 milliárd dollárral tartozik nemzetközi szervezeteknek. Washington és London egyetért abban, hogy "a reformok útjára lépett, súlyosan eladósodott fejlődő országokat nem kell adóssághegyekkel megterhelni". Bush azonban hozzátette, hogy a korrupt afrikai kormányok nem számíthatnak enyhítésre. Érdemi részleteket nem közöltek, de annyi sejthető, hogy az elképzelés központjában a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) hasonló szervezetek kompenzációja áll, hiszen ezek a szervezetek nagy összegeket vesztenének, ha az adósságot valóban eltörölnék. A brit kormányfő reméli, hogy az adósságkönnyítés terve a nyolcak pénzügyminisztereinek pénteki-szombati londoni találkozójára elkészülhet. Franciaország, Németország és Japán saját javaslattal érkeznek a hét végi találkozóra, melyen a Reuters szerint csak öt afrikai ország adósságának eltörlését indítványozzák majd. Blair Moszkvába, Berlinbe és Párizsba is elutazik a jövő héten, hogy Afrika adósságeltörlése mellett érveljen a G8-tagoknál.
Az amerikai elnök azt is bejelentette, hogy az USA 674 millió dolláros pótlólagos humanitárius segélyt bocsát Afrika rendelkezésére. Ebből 414 millió dollárt az "Afrika szarván", azaz Etiópiában és Eritreában fenyegető éhínség azonnali enyhítésére fordítanak. A Fehér Ház szerint a 674 millió kiegészíti azt az 1,4 milliárd dollárt, amelyet az USA korábban az ENSZ Afrika megsegítését célzó alapjának ígért. Az ENSZ főtitkára üdvözölte az afrikai fejlődő országoknak nyújtott segély növelését célzó brit-amerikai kezdeményezést.
A Bush legfőbb szövetségesének számító Blair sokkal nagyobb összegű támogatásban reménykedett. Blair szeretné elérni, hogy az Afrikára szánt nemzetközi segélyek 25 milliárd dollárral emelkedjenek. Az USA 674 milliós felajánlása ehhez képest csepp a tengerben. A brit kormányfő nem tudott amerikai támogatást szerezni ahhoz az ambiciózus tervéhez, hogy nemzetközi pénzpiacokon szerezzenek pótlólagos forrásokat az afrikai segélyezéshez. Blair persze inkább reményekkel, mint elvárásokkal érkezett Washingtonba. Ha arra számított, hogy most benyújthatja a csekket, amiért végig kiállt Bush mellett az iraki háború ügyében, úgy terve nem sikerült - bár nem távozott üres kézzel. A brit kormányfő hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek közös óhaja, hogy segítsen a fekete kontinensnek a sok millió ember életét megkeserítő szegénységből való kiemelkedéshez; az afrikai vezetőktől azonban kötelezettségvállalást várnak arra, hogy demokratikusan kormányoznak, felszámolják a korrupciót és biztosítják a segélyek eljutását a rászorulókhoz. Blair szerint a 2005-ös év a vízválasztó Afrika megsegítése ügyében.