Barroso bizalmat kapott Brüsszelben
Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plénuma óriási többséggel, 589 nem és 35 igen szavazattal, 35 tartózkodás mellett elutasította tegnap a főként euroszkeptikus képviselők kezdeményezését.
Az indítvány közvetlen kiváltó oka Barroso tavaly augusztusi tengeri nyaralása volt Szpiro Lacisz görög milliárdossal. Az átláthatóságot sürgető euroszkeptikusok kifogásolták, hogy az Európai Bizottság portugál elnöke nem számolt el megfelelően azzal: hogyan fogadhatott el ilyen drága, több ezer eurós luxusutat olyan személytől, akinek vállalkozása komoly brüsszeli támogatás haszonélvezője?
Az indítványról megfogalmazása pillanatában tudni lehetett, hogy nem buktatja meg Barrosot: a négy mértékadó (néppárti, szocialista, liberális, zöld) EP-frakció azonnal elhatárolta magát tőle. Tény, hogy a politikust húszéves ismeretség fűzi a görög üzletemberhez - utóbbi pedig hónapokkal azelőtt kapta meg a támogatást, hogy Barroso hivatalba lépett volna. A kezdeményezők mégis elérték céljukat: felhívták a figyelmet saját magukra és vesszőparipájukra, az unión belüli átláthatóságra. A nagy frakciók vezetői viszont lázas igyekezettel, de eredménytelenül próbálták megakadályozni, hogy az EP egyáltalán vitát nyisson a kérdésről.
Az Európai Parlament nagy többséggel elfogadta a Böge-jelentést a 2007-2013-as EU-keretköltségvetésről. Ez immár a testület végleges álláspontja a büdzséről, amelyről a tagállamok legkorábban a jövő heti EU-csúcson állapodhatnak meg. (Ha mégsem, úgy talán 2006 tavaszán. A jövő fél évben azért nem, mert az egyik fő vitapont a briteknek járó évi 5,3 milliárd eurós különleges visszatérítés - márpedig júliustól London az EU soros elnöke.)
A jelentés az úgynevezett kötelezettségvállalásokban a hét évre 975 milliárd euróval számol, ami kompromisszum az Európai Bizottság álláspontja (1022 milliárd euró) és a legutóbbi, luxemburgi elnökségi javaslat (873 milliárd euró) között. Magyar euro-képviselők üdvözölték, és a hazai érdekeknek megfelelőnek nevezték a Böge-jelentést, ám aligha kétséges, hogy a tagállamok által véglegesített számok jóval kisebbek lesznek.
Az EU vezetői egyhangúlag a költségvetési vita jövő heti lezárását sürgették a strasbourgi EP-ülésen, amely a sebek további nyalogatására is alkalmat adott az uniós alkotmány francia-holland elutasítása után. Barroso arról beszélt: nem szabad sem arra a szélsőséges álláspontra helyezkedni, amely máris temeti az alkotmányt, sem arra, amely nem vesz tudomást a megváltozott helyzetről. - Nincs "B forgatókönyv", soha nem is létezett. Beszélhetünk viszont "D", azaz Demokrácia-tervről, vagyis arról: meg kell hallgatnunk az embereket - mondta.