Az első magyar űrhajós
Erre kell következtetnünk legalábbis abból, hogy a Szojuzon Valerij Kubászov parancsnokon és Farkas Bertalan magyar űrhajóson kívül tárgyak egész regimentje is utazott. A felszerelésnek persze voltak olyan elemei, amelyek esetében retúrról szó sem volt. Így a magyar repülő pakkjában lévő pompás konzerveknek - a néphadsereg élelmezési szolgálata és a Konzerv- és Paprikaipari Kutató Intézet által előállított "magyar ízesítésű űrhajósételek" sorának, a pörköltnek, a rakott káposztának és a kolbásznak - hamar a végére járt a legénység. Vélhetően fönt maradt az űrbéli "magyar napok" videóra vett kulturális műsora is, azaz a Gusztáv sorozat néhány epizódja, a Regőczy-Sallai jégtánckettős produkciója, Kovács Kati és Koncz Zsuzsa dalai.
Voltak azonban olyan tárgyak is a csomagban, amelyeket muszáj volt visszahozni. A korabeli sajtó büszkén sorolta, mi minden utazott Farkasékkal. Az olimpiai Misa és az űrruhás tévémaci mellett huszonegy szovjet és ugyanannyi magyar zászlócska. Kádár János és Leonyid Brezsnyev fényképe. A felszabadulási emlékmű és a csepeli szikratávíró makettje. Egy dobozka magyar föld. Az Úttörőszövetség, a KISZ, a Magyar-Szovjet Baráti Társaság és a munkásőrség jelvénye. Úttörő- és kisdobosnyakkendők, valamint egy szovjet és a magyar postai különbélyegző a különleges levelek űrbeli lebélyegzésére. Minikönyv formátumban a lenini Békedekrétum, az Internacionálé harminc nyelven, a Magyar Népköztársaság alkotmánya. Fakszimilében például a Nemzeti dal és Bolyai János Appendixének egy ábrája.
Még jó, hogy az idő java részében súlytalanság uralkodott - gondolja a laikus.
A magyar sajtó egyébként is nagy érdeklődéssel követte a Földön zajló eseményeket. Beszámolt például arról, hogy a Honvédelmi Minisztérium felkérésére Balázs Árpád űrhajósindulót komponált, s azt már a fellövés utáni napon az ország tizenegy városában térzenejelleggel játszották. Budapesten a Csepel Művek főbejáratánál, a Múzeumkertben és a Halászbástyánál csendült fel a dallam. Nem ez volt persze az egyetlen zenemű, amelyet Farkas Bertalan repülése ihletett. A kislemezen, amely már az indulás utáni reggelen kapható volt a boltokban, az űrhajós köszöntő szavai mellett egy ünnepi dalt is hallani lehetett: zenéjét Presser Gábor, szövegét Sztevanovity Dusán írta. Száz forint névértékű emlékpénzt, bélyeget és levelezőlapot is kiadtak a jeles alkalomra, és persze elkészültek az eseményt üdvözlő plakátok.
"A Kossuth Kiadó gondozásában órák alatt megjelent a közös űrrepülést köszöntő két nagy alakú plakát s a magyar űrhajóst bemutató, minikiállításnak is beillő két képes híradó, összesen több mint százezer példányban" - lelkendezett a Népszabadság. Az utókor is osztozna a csodálatban, s nem is gyanakodna némi előre dolgozásra, ha nem volna itt ez a másik képes híradó. Ha nem láthatnánk negyedszázad múltán is a felkészülés számos mozzanatát, a gyakorlás pillanatait, akárcsak a parancsnok és a beosztott megbeszélését szűk családi körben, majd az űrben készült, épp ezért kicsit elmosódott felvételt a mosolygó űrhajósokról és persze a postai borítékot, amelyet - értelemszerűen odafönt - mindketten aláírtak és lepecsételtek.
Mindez ma is, az utókor számára is bizonyítja, hogy szerencsésen útjára indult Magyari Béla, a Magyar Népköztársaság első űrhajósa.