"Mortimer" szabadlábon
Karddal szúrta át a 15 esztendős Patai Józsefet egy hatfős, részben katonai ruhát viselő társaság egyik tagja május 8-án Budapesten, a végállomáson várakozó 21-es buszon. A roma származású áldozatot életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, ám azóta kiengedték, bár teljes gyógyulásához hosz-szabb időre lesz szükség. A rendőrség néhány nap múlva elfogta a bűncselekményt elkövető 17 éves törökbálinti szakközépiskolást: a Mortimerként emlegetett Gy. Mihály ugyancsak romának vallja magát.
A bíróság - a várhatóan hosszabb időtartamú szabadságvesztés miatt fennálló szökés veszélyére hivatkozva - május 22-én első fokon elrendelte a fiatalember előzetes letartóztatását. A Fővárosi Bíróság tegnapi döntése szerint nincs szükség a gyanúsított személyes szabadságának ilyen szigorú korlátozására, mert iskolai jellemzése, eddigi életvezetése és családi háttere alapján nem kell tartani a szökéstől. A bíróság ugyanakkor lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el, és kötelezte Gy. Mihályt, hogy hetente egyszer jelenjen meg a lakóhelye szerinti kapitányságon, s jelentse, ha a telefonszáma megváltozna.
Korai lenne bármilyen győzelemről beszélni, hiszen a bíróság csupán arról döntött, hogy Gy. Mihályt indokolatlan előzetes letartóztatásban tartani - válaszolta kérdésünkre a gyanúsított ügyvédje. Ilosvay Katalin szerint szó sincs arról, hogy védencét kevésbé tartanák bűnösnek, mint eddig, mégis örül a határozatnak. Az áldozat jogi képviselője, Horváth István meglepő fordulatnak minősítette, hogy Mortimert szabadlábra helyezték, s emlékeztetett arra: a nyomozás változatlanul emberölési kísérlet miatt folyik.
A tettes társaival összhangban állítja: a szúrás előtt Patai József kötött beléjük, és késsel fenyegetőzött. A rendőrség tegnap a IX. kerületi kapitányság udvarán bizonyítási kísérletet tartott. Ezen a gyanúsított és a bűncselekmény időpontjában a társaságában levő öt fiatal, illetve az áldozat és két barátja, valamint a buszvezető és egy utas vett részt. Valamennyiüket részletesen kikérdezték arról, hogyan emlékeznek a történtekre.
Az ügyvédektől megtudtuk: a bizonyítási kísérlet során fordulat nem következett be, mindenki a korábbi vallomását ismételte meg. Az áldozat és két barátja változatlanul azt állítja, hogy Patai József nem lépett fel fenyegetően, csupán megnézték a különös öltözéket viselő hagyományőrzőket, így a támadás mindenki számára váratlanul következett be. A másik fél is ragaszkodik a saját verziójához, amely szerint Patai késsel fenyegetőzött, vagyis Gy. Mihály jogos védelmi helyzetben cselekedett. A buszvezető és a másik tanú a bűncselekményt megelőző pillanatokról nem tudott információval szolgálni.
A tanúvallomások közötti ellentmondásoknak nem kizárólagos magyarázata, hogy valaki szándékosan nem mond igazat - véli Ilosvay Katalin. A gyanúsított ügyvédje ezzel kapcsolatban elmondta: mindenki másutt foglalt helyet, így más és más momentumra emlékszik, s az ellentmondások feloldására majd a későbbi szembesítések során tehet a nyomozó hatóság kísérletet. Horváth István szerint a körülmények tisztázásában sokat segíthetne, ha az autóbuszon tartózkodó utasok közül bárki tanúvallomást tenne. Bizonyosan voltak olyanok, akik az eseményeket figyelemmel kísérhették, például az a férfi, aki az áldozat mellett ült, ám a szúrást látva azonnal leszállt a buszról. A járművön sokan lehettek, mert a tanúk szerint az ülőhelyeket kivétel nélkül elfoglalták, többen pedig álltak, egyetlen asszonyon kívül mind ez ideig mégsem jelentkezett senki. Horváth ennek ellenére bízik abban, hogy a rendőrség az ügyet felderíti, mert a szembesítések során, illetve a vallomások összevetése alapján sok minden tisztázódhat. Valószínű, hogy a szakértők is szolgálnak majd további adalékokkal.