Ragaszkodnak Szilihez
A parlamenti matematika szerint Sólyom László a Fidesz, az MDF és a független honatyák 186 voksára számíthat. Ezzel áll szemben a 178 szocialista képviselő. (A Fidesz-frakcióból kilépett, és most a Jobbikhoz tartozó Körömi Attila tegnap Sólyom László jelölésének a visszavonására szólította fel a Fideszt. Balogh Gyula, ugyancsak független képviselő is elképzelhető, hogy Szili mellé áll.)
A helyzet bizonytalan, de nem reménytelen - ez az MSZP álláspontja. Hogy mi a megoldás, abban eltérnek a vélemények. Akad, aki szerint Szili Katalinnak vissza kellene lépnie, hogy az SZDSZ-szel közösen új jelöltet lehessen állítani. Egyesek úgy gondolják, az új jelölt Glatz Ferenc lehetne, akit korábban a szabad demokraták is támogattak - legalább is hivatalosan. Mások Bihari Mihály alkotmánybírót jelölnék egy új kongresszus összehívása után. Ezt a legtöbben kivitelezhetetlennek tartják, mert csak a hétfői sikertelen első fordulót követően késő estére lehetne kongresszust összehívni, s másnap reggel 9-ig, a második fordulóig kellene döntést hozni. A házelnök nem nyilatkozott tegnap, de az őt támogatók szerint kizárt, hogy visszalépjen.
A szocialista frakcióban a többség Szili-párti. Arra számítanak, hogy a másik oldalon nem mindenki szavaz Sólyom Lászlóra - ezt a Fidesz és az MDF is elképzelhetőnek tartja -, másrészt a függetlenek közül többeket meg tudnak győzni arról, hogy ne vegyenek részt a szavazáson, s így a harmadik fordulóban végül Szili Katalin befuthatna a 178 szocialista vokssal. A 188 fős ellenzéki oldalról mind a kilenc függetlennek távol kellene maradnia, s plusz egy átszavazóra lenne szükség, vagy hat függetlent kell átállítani Szili Katalin oldalára. A legoptimistábbak a D- 209-es ügyre emlékeztetnek: akkor is visszatáncoltak a szabad demokraták.
Amiben egységes az MSZP, az az, hogy az SZDSZ most kiverte a biztosítékot. "Elég volt abból, hogy a hátunkon hoztuk be őket a parlamentbe, s három éve ők diktálnak. Lehet, hogy 2006-ban nem kerülünk kormányra, de négy évig mi leszünk a legnagyobb ellenzéki párt, ők meg kiszorulnak a parlamentből" - háborgott egy szocialista képviselő. A mérsékeltebbek is értetlenül állnak az SZDSZ lépése előtt, azt mondják, mindent értenek, amire a koalíciós partner hivatkozik, de vannak olyan helyzetek, amikor magasabb érdekeket kell figyelembe venni. Szerdán a szocialista frakció ülést tart, és az ott születő döntésekhez mindenki tartja magát, függetlenül jelenlegi véleményétől - mondták lapunknak szocialista képviselők. - Nagyon sokan lennének ebben az országban büszkék arra, ha egy ilyen jelölésben vagy egy ilyen választásban a második helyre szorulnának - nyilatkozta ugyanakkor az államfőválasztásról a TV 2-nek Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese.