Elnök és elnökjelölt a lista élén

Bár a koalíciós pártok nem értenek egyet a köztársaságielnök-jelölt személyében, a két szavazótábor tagjai nagyjából hasonlóan gondolkodnak Szili Katalinról. Sőt, az ellenzék támogatói sem utasítják el, közepes rokonszenvet mutatnak. Ennek köszönhetően a házelnök megtartotta az előző hónapokban megszerzett második helyét a népszerűségi rangsorban. Mádl Ferencnek pedig jót tett a Fidesz aláírásgyűjtése, májusban az ő pontszáma emelkedett legnagyobb mértékben, és így tovább erősítette vezető pozícióját - néhány érdekesség a Szonda Ipsos által a politikusok népszerűségéről 2005 májusának második felében készített közvélemény-kutatásból.

Mádl Ferenc ciklusa vége felé a leköszönő elnöknek kijáró tiszteletet kapja a választópolgároktól. Pontszámnövekedését ezen túl előidézhette az is, hogy a Fidesz által kezdeményezett aláírásgyűjtés ideje alatt többször elhangzott: Mádlé a legtöbb voks, ő az emberek első számú jelöltje az államfői posztra. Konszenzusos megítélését jól mutatja, hogy minden társadalmi rétegben, politikai véleménycsoportban meghaladja az 55-öt. Mádlról még a szocialista és a szabad demokrata szimpatizánsok is elismeréssel nyilatkoztak (63, illetve 66 pont). Vele szemben a politikát maguktól távol tartó választók a legkritikusabbak, bár a tőlük kapott 57 pont is elég az általuk felállított politikus-népszerűségi rangsor első helyére. A hivatalban lévő köztársasági elnök a mostani pontszám-emelkedéssel visszakerült abba az intervallumba - 65 és 70 pont közé -, ahol utoljára két évvel ezelőtt tartózkodott.

Szili Katalin mögé nemcsak az MSZP parlamenti frakciója, hanem úgy tűnik, szavazóbázisa is felsorakozott. Jelenleg a szocialisták Gyurcsány Ferencet és őt kedvelik legjobban, a miniszterelnököt 76, a házelnököt 75 ponttal jutalmazták. Szili megítélése kedvező az SZDSZ táborában is, ebben a hónapban 70 pontot kapott tőlük. A Fidesz táborában 47-es népszerűségi mutatóval ő a legkedveltebb szocialista politikus.

Talán a legkeményebb politikai támadások Magyar Bálintot érték az elmúlt hetekben. Az adatfelvétel már az érettségi körüli bonyodalmak keletkezése után történt, de az oktatási miniszter megítélése összességében nem változott. Magyar Bálint hátsó helyen áll a listán, de ide nem a mostani események hatására, hanem a korábbi hónapokban került. Saját pártja szimpatizánsainak listáján csak a középmezőnyben, a tizenkettedik helyen áll - igaz, viszonylag magas, 54 ponttal. Az MSZP támogatói körében is eléri ezt a pozíciót és rokonszenvindexet (tizennegyedik hely és 55 pont). A közepes alatti össz-értékelést - 30 pontjukkal - a Fidesz-szavazók rontják le.

A népszerűségi rangsor jellemzője, hogy a kormánypárti és ellenzéki szavazók a másik oldal vezető politikusait hevesen elutasítják. A Fidesz-tábor Gyurcsány Ferenccel és Hiller Istvánnal szimpatizál a legkevésbé (22 és 27 pont). Az MSZP támogatóinak Kövér László és Áder János a két leginkább ellenszenves politikus (18 és 21 ponttal), s őket Pokorni Zoltán és Rogán Antal követi (22 és 23 ponttal). Orbán Viktor egy árnyalattal elfogadottabb a szocialistáknál, de azért a 26 pont markáns elutasítást jelent.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.