Magyarország szerint szükség van az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó és nem állandó tagokkal való kibővítésére - közölte Bársony András, a külügyminisztérium politikai államtitkára az MTI-vel, miután részt vett az Európai Unió és a dél-amerikai államokat tömörítő Riói Csoport luxemburgi miniszteri tanácskozásán.
Magyarország szerint szükség van az ENSZ BT kibővítésére
Ezen az összejövetelen az egyik legfőbb kérdés éppen az ENSZ reformja volt. Bársony szerint e kérdéskörben, s különösen a Biztonsági Tanács átalakításának ügyében sem az EU-n, sem a Riói Csoporton belül még nincs egységes álláspont. Emlékeztetett, hogy az Európai Unión belül például több ország is - egymással versengve - szeretne állandó tagságot kapni a BT-ben. Mind az EU, mind a Riói Csoport egyetértett abban, hogy a reform többi, nem a BT-tagsággal összefüggő kérdésében őszre annyira közelíteni lehet az álláspontokat, hogy azokban a világszervezet szeptemberi New York-i csúcstalálkozóján valószínűleg megegyezés születhet.
Mindkét fél hangsúlyozta, hogy ha nem születik is megállapodás ősszel a BT reformjáról (s ez valószínűnek látszik), akkor sem szabad veszélyeztetni az ENSZ 2000-ben elfogadott globális fejlesztési tervében, az úgynevezett Millenniumi Programban foglaltak végrehajtását azzal, hogy a többi területen nem történik előrehaladás.
A dél-amerikai miniszterek üdvözölték a keddi EU-döntést, hogy a szervezet tagállamai növelni fogják a nemzetközi fejlesztési célokra, azaz a szegényebb országok segítésére szánt támogatásaikat - mondta Bársony András az MTI-nek telefonon nyilatkozva. A magyar államtitkár a luxembourgi tanácskozáson felszólalva hangsúlyozta: ez pozitív válasz azokra a gyakran hallott kételyekre, hogy az Európai Unió a bővítéssel van elfoglalva, s ezért nem teljesíti a fejlődő világ segítésére tett, önként vállalt kötelezettségeit. Mint leszögezte, az új EU-tagállamok sem gondolják, hogy a kibővült, megnagyobbodott EU befelé fordulna. Sőt, egyre inkább odafigyel szűkebb és tágabb környezetére.
(MTI)