Gyurcsány: Megoldjuk Szili választását
Mint ahogyan várható volt, nem született tegnap konszenzus a négy parlamenti párt között a köztársaságielnök-jelölés ügyében. Mivel az MSZP már hivatalosan is Szili Katalint jelölte, a tegnapi konzultáción Hiller István ehhez kérte a többiek támogatását. A Fidesz azt javasolta, hogy az általa indított szimpátiaszavazás győztesét, Mádl Ferenc hivatalban lévő köztársasági elnök jelölését támogassák. A javaslatot Pető Iván, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese komikusnak nevezte, mondván: az államfő már kétszer is közölte, hogy nem vállalja. Szili jelölésétől pedig az SZDSZ változatlanul elzárkózik. Az egyeztetést kezdeményező MDF is elutasítja a házelnök jelölését, Dávid Ibolya pártelnök megismételte: Sólyom Lászlót tartják alkalmas jelöltnek. Ezzel kapcsolatban Pető Iván úgy nyilatkozott: "nem oszt, nem szoroz" az MDF véleménye, mivel nyolc képviselővel nem tud a T. Házban jelöltet javasolni. Sólyom esetleges támogatásáról Pető nem kívánt nyilatkozni, pártja nevében viszont azt javasolta: június 6-án, az államfőválasztás első fordulója után üljenek ismét tárgyalóasztalhoz. Ha ugyanis az első forduló során a jelölt vagy a jelöltek nem kapják meg a képviselők szavazatának a felét sem, akkor a pártoknak még lesz lehetőségük új jelöltet állítani. "S esetleg át lehet lépni a kormánypárti-ellenzéki határvonalat, és közös jelöltet lehet állítani vagy megválasztani" - tette hozzá Pető Iván.
Ezzel kapcsolatban Hiller István a megbeszélésről távozóban közölte: nincs jelenleg arra szándék a szocialista párton belül, hogy új kongresszust hívjanak össze az ügyben. Az SZDSZ javaslatát a pártelnök mindenesetre az MSZP országos elnöksége elé viszi.
A Fidesz-frakció május 30-án ül össze, hogy döntsön a jelölés ügyében. Rogán Antal a Népszabadság azon kérdésére, hogy 30-án (a jelölés utolsó napján) megnevezik-e a Fidesz köztársaságielnök-jelöltjét, nem adott egyértelmű választ. A Fidesz kampányfőnöke arra sem válaszolt, hogy a jelölt Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke lesz-e. Azt sem a Fidesz, sem az MDF részéről nem zárták ki, hogy az ellenzéknek esetleg közös államfőjelöltje legyen.
Egyelőre a parlamenti elnökválasztás eljárási szabályairól sincs konszenzus. A tegnapi négypárti konzultáción a Fidesz képviselője, Rogán Antal közölte, hogy erről nem kívánnak tárgyalni, mivel a házbizottság az a hely, ahol ezt a kérdést meg kell vitatni. A Fidesz éppen ezért elzárkózott attól, hogy folytatódjanak a négypárti egyeztetések pusztán az elnökválasztás eljárási szabályairól.
Szili Katalint szeretnék a legtöbben a köztárasági elnöki székben látni a Medián május elején készült felmérése szerint. A szocialisták jelöltjének támogatottsága nőtt. Ha Mádl Ferenc is a választhatók között volt, akkor ő és Szili Katalin azonos eredménnyel végzett az első helyen. Amikor a kérdezőbiztosok a Mádl Ferencet választókat arra kérték, hogy mivel ő - bejelentése szerint - nem kívánja még egy ciklusra betölteni ezt a posztot, a másik három jelölt közül válasszanak egy másikat, mindhárom jelölt eredménye javult ugyan, leginkább (8 százalékponttal) mégis az ellenkező politikai oldalhoz tartozó Szili Kataliné.
Olyan köztársasági elnöke lesz Magyarországnak, aki a koalíció jelöltje, vagy legalábbis a koalíció egyik pártjáé - mondta Gyurcsány Ferenc hétfő este az Amőba nevű, fiataloknak szóló baloldali játék résztvevőivel beszélgetve. "Azért kell mindent megtenni, hogy Szili Katalin legyen az államfő. Mi ezt megoldjuk" - jelentette ki. Szerinte az eddig komolyan felmerült személyek túlnyomó többsége, köztük Szili is demokrata és hazafi, ezért alkalmasak államfőnek, függetlenül attól, hogy a politikai eszményeikben egyetértenek-e. Egy kérdésre azt mondta: Mádl Ferenc jó államfője az országnak, s ha voltak is vele nézeteltérések, tisztességgel, úriemberként látta el feladatát.