Hiánypótló fognövesztés
A londoni Paul Sharp vezette kutatócsoport a "pót" fogak növesztésén világszerte fáradozó kutatócsoportok egyike. Sharpék sikeresen tesztelték módszerüket egerekben, és bár a tudományos sajtó tele van eredményeikkel, az angol kutatók messze vannak a valódi győzelemtől.
A fogcsírák, melyekből a fogak kialakulnak, kétféle sejttípusból állnak: epithel- és mezenhimasejtekből. A mezenhimasejtek helyettesítésére Sharpék hathetes egerekből származó csontvelőőssejteket használtak. Ezeket egérembriók szájából nyert epithelsejtekkel kombinálták, hogy "mesterséges" fogcsírát hozzanak létre. Három nap után a manipulált fogcsírát más egerek veséjébe ültették be, ahol azok ép fogakká fejlődtek. A kutatóknak azonban be kell bizonyítaniuk, hogy manipulált fogcsíráik eredeti helyükön, az állkapocsban is képesek fogakká fejlődni. Azt már kimutatták, hogy az embriókból származó fogcsírák normálisan fejlődnek felnőtt egér állkapcsába helyezve. Sharp szerint ez volt az első alkalom, amikor egy embrionális szervet természetes helyén, felnőtt egyedben növesztettek. Az angol kutató szerint, ha a dolog működik az embrionális szervvel, akkor működhet a fogcsírák esetében is.
A technika azonban még messze áll a humán alkalmazástól. Először is, a csontvelő kinyerése fájdalmas sebészeti beavatkozás, így Sharp úgy véli, nem ez a módszer lesz a mezenhimasejtek pótlására választott végső megoldás. Még nagyobb problémát jelent a kísérletekben használt embrionális epithelsejtek pótlása. A humán embriókból származó orális (szájüregi) epithelsejtek nem praktikusak az immunkilökődéssel kapcsolatos problémák és a rák kockázata miatt, nem is beszélve az etikai kérdésekről.
Sharp szerint munkájuk igazolta, hogy a mezenhimasejtek helyettesíthetők felnőttekből származó őssejtekkel, sőt meg van róla győződve, hogy olyan felnőttőssejt-forrást is találnak, mely a mezenhima- és az epithelsejteket is helyettesít-heti.
Úgy tűnik, e sejtek megtalálása kulcsfontosságú, mivel ezek játszanak döntő szerepet abban, hogy egy fogcsírából milyen típusú fog fejlődik ki.
Bármelyik technikát alkalmazzák is a jövőben, a kritikusok szerint még kérdéses, hogy ezek ugyanolyan biztonságosak, hatékonyak és megfizethetők lesznek-e, mint a jelenleg használatos műfogak.