Allergia: legjobb elkerülni
Nem, vagy csak nagyon nehezen lehet jelenleg OEP-támogatást szerezni az allergiások egy részén segítő immunterápiára. Ezzel az egyetlen oki (és nem tüneti) gyógymód vált sokak számára elérhetetlenné.
Az allergia gyűjtőnév: az immunrendszer túlérzékenységi reakcióit hívjuk így, amelyek nem védik, hanem támadják a szervezet szöveteit. Többfaktoros betegség - a kialakulásában genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak - és meglehetősen titokzatos: az egyik évben súlyos tünetekkel jelentkezik, máskor visszahúzódik, látszólag ok nélkül.
Minden allergiás reakciót egy specifikus allergén indít be, ezért a diagnóziskészítés első lépése mindig az allergiát kiváltó anyag azonosítása. Az allergiateszteknek azonban nem ez az egyetlen céljuk: azt is a tesztmódszer segítségével döntik el, hogy az adott tüneteket valóban allergia okozza-e. Tesztből többféle létezik: ráragaszthatják a bőrre a potenciális allergéneket, végezhetnek vérvizsgálatot.
Az allergia és az allergén kimutatása sokszor nem egyértelmű (igen sokan szenvednek szénanáthában úgy, hogy nem tudják, pontosan melyik növény a ludas), a gyógyítás, illetve a kezelés pedig még gyengébb lábakon áll. Az antiallergén szerek egyre bővülő választéka ellenére a legbiztosabb módszer még mindig az elkerülés, illetve az allergénnel történő érintkezés mértékének/időtartamának csökkentése (például azokkal a készítményekkel, amelyek lezárják az orr nyálkahártyáját a pollenek elől). Ha ez nem lehetséges, akkor az allergén-immunterápia jelentheti az egyik alternatív megoldást. Az immunterápia során az allergén anyag apró adagjait juttatják be injekcióval a bőr (vagy újabban csepp formában a nyelv) alá fokozatosan növekvő mennyiségben, arra ösztökélve a szervezetet, hogy megtermelje az allergiás reakciót megelőző antitesteket. Az immunterápiának ugyanakkor lehet káros mellékhatása, és csak bizonyos típusú allergiákkal szemben hatásos.
Létezik természetesen hagyományos terápia is, ez azonban - Farkas Henriette, a SOTE III. Belgyógyászati Klinika allergológusának tájékoztatása szerint - nem a betegséget szünteti meg, hanem a tünetet enyhíti. Az allergiás rohamok alatt hirtelen és nagy mennyiségben szabadul fel a hisztamin, amely a nem kívánatos tünetek többségéért felelős. A gyógyszerek a hisztamin hatását gátló szert tartalmaznak, régebben sok, ma az új generációs szerek esetén kevesebb mellékhatással.
- Az allergia nem gyógyítható, de jól karbantartható - hangsúlyozza az allergológus, azt is hozzátéve: elhanyagolni nem szabad, mert sokkal súlyosabb betegségek, például az asztma kialakulásához vezethet.