Észak-Európában jó nőnek lenni
A hétfőn Londonban nyilvánosságra hozott jelentés megállapította: a nemek egyenlősége terén az élvonalban lévő 15 országból 10 az Európai Unió tagja, az első öt helyet pedig kizárólag észak-európai országok foglalják el. A listavezető Svédországot Norvégia, Izland, Dánia és Finnország követi. "Ezek az országok láthatóan megértették, hogy mit jelent a nők által képviselt gazdasági erő" - kommentálta Augusto Lopez-Carlos, a szervezet nemzetközi versenyképességi programjának igazgatója.
A felmérés, amelyet 58 országban végeztek, öt kritériumot vett alapul: a gazdasági részvételt, a gazdasági lehetőségeket, a politikai hatalomhoz való hozzáférést, a tudás megszerzését, valamint az egészségügyi és jóléti helyzetet.
A fejlett ipari államok közül Kanada a 7., Nagy-Britannia a 8., Németország a 9., míg Franciaország a 13., az Egyesült Államok a 17.., Svájc a 34., Japán pedig csak a 38. Az Egyesült Államokat megelőzik például az EU-hoz tavaly csatlakozott balti államok, Lettország, Litvánia és Észtország. Meglepő, hogy az Egyesült Államokban 12 heti szülési és anyasági szabadságot adnak, de fizetés nem jár vele. Az 58-as listát Törökország és Egyiptom zárja. Az európai államok közül Olaszországot (45.) és Görögországot (50.) rangsorolták leghátrább.
Mindazonáltal a jelentés megállapította, hogy teljes egészében még egyik országnak sikerült felszámolnia a nemek közötti egyenlőtlenséget. A tanulmányból az is kiderül, hogy ma a világ legszegényebbjeinek kétharmada nő, ugyancsak kétharmadára tehető a nők aránya a Föld analfabétáinak, és az évente végrehajtott 46 millió abortuszból 20 milliót nem biztonságos körülmények között hajtanak végre és a műtét 80 ezer nő esetében halállal végződik.
(MTI)