Mibe kerül a kétarcú politika?

Ne adjanak el nálunk annyi inget és gatyát, de vegyenek minél több európai óriásrepülőt. És szuperfegyvereket is igen jó lenne ám rájuk sózni, de aztán nehogy Tajvanra állítsák az irányzékot. Végül néhány emberjogi leckét is vehetnének az EU külkapcsolati biztosától, akivel - még osztrák külügyminiszter korában - néhány éve történetesen kezet sem fogtak uniós kollégái, mert a szélsőjobboldali Szabadságpárttal megterhelt bécsi kormányt képviselte Brüsszelben.

Dióhéjban ez az Európai Unió Kína-politikája. Elég szánalmas mérleg. A világ legnépesebb államával szemlátomást semmit nem tudnak kezdeni a huszonötök. Ahhoz ugyanis először el kellene dönteniük, hogy Kína 1. maga a sárga veszedelem, 2. bombaüzletek ígéretes színhelye vagy 3. a politikai felsőiskola megleckéztetni való nebulója. E három hangszeren egyszerre elég nehéz játszani. Innen, Brüsszelből nem látszik világosan, hogy a kínai diplomaták mennyire vannak tisztában az Európai Unió "álláspontja" mögötti végtelen populizmussal és képmutatással.

Ugyanaz a francia elnök (Jacques Chirac), aki üzletember-hadsereg élén, a France 2 közszolgálati televízió teljes asszisztenciája mellett azért lobbizik Pekingben - egyébként vállvetve Gerhard Schröder német kancellárral -, hogy országa minél nagyobb üzletet üthessen nyélbe Kínában, az onnan érkező ruhákkal kapcsolatban "brutális és elfogadhatatlan invázióról" beszél, mert a szélsőjobb is épp ezen témázik a május 29-i népszavazás előtt. Ugyanaz az illetékes EU-biztos (Peter Mandelson), aki angolszász politikai neveltetésénél fogva az elején kijelenti: "meg kell engedni a kínaiaknak, hogy hasznot húzzanak a textilkvóták eltörléséből", később meghajlik a tagállamok (elsősorban a textiliparban legjobban érdekelt mediterrán országok) akarata előtt, kirobbantja a "textilháborút", majd ezt bagatellizálni igyekszik a nemzetközi sajtóban.

Ugyanaz az osztrák mosolydiplomata - Benita Ferrero-Waldner volt külügyminiszter, jelenlegi EU-biztos - aki Bécsben is bajnoka volt a politikai képmutatásnak, most Pekingben tagadja, hogy az unió öszszekapcsolná a fegyverembargó ügyét az emberjogi helyzettel. - Soha nem kötöttük össze a kettőt - mondja a tilalomról, amelyet az 1989-es, Tienanmen téri diákmegmozdulás vérbe fojtása után vezettek be az akkori tizenkettek.

Már az is némiképp visszás, hogy az évi százmilliárd eurós - azaz az EU éves közös büdzséjének nagyságrendben megfelelő - EU-kínai kereskedelemben az elvileg kommunista Peking játsza a liberálist és az elvileg a szabad világot képviselő Brüszszel a piacvédőt. Hiszen még Brüsszelben sem lehet azt eladni, hogy a kínai árudömping fő oka az alulszámlázás és a csempészet. Nem, ennek oka a kínai ipar elképesztő termelékenysége. A közhiedelemmel ellentétben a kínai dolgozó nem éhbért kap (az ti. az indiai), viszont gyorsan és sokat dolgozik.

Baloldali lapban leírni fájdalom: az amerikai kormány sem ül ölbe tett kézzel a kínai import láttán (egy igen bonyolult árukapcsolás részeként udvarol ezzel a kongresszusnak), politikailag pedig lenézi Kínát, de legalább nem álmodik újabb drága amerikai gépeket a kínai földre, vízre és légtérbe, s amerikai mobiltelefont minden kínai paraszt kezébe. Egy fokkal vállalhatóbb képlet.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.