Ne féljetek, legyetek okosak!
Zádori Adrienn a pécsi Babits Mihály Gimnázium és Szakközépiskola kapujában állva szerda reggel kilenckor mesélte ezt. Az ELTE filmtörténeti szakára készülő diáklányt megkérdeztem, ha lett volna pénze, akkor esetleg áldozott volna a feladatlapokra? A kedves arcú lány elmosolyodott, és csak ennyit mondott:
- Ezen nem is gondolkoztam, hiszen nem volt 120 ezer forintom.
Tegnap reggel tucatnyi fiatal trécselt a Babits Gimnázium kapujában. Izgatottan várták, hogy megérkezzenek az új feladatlapok, és végre megírhassák a történelemérettségit. Kitartóan cigiztek. Az is összetartotta őket, hogy mindannyiuknak volt élménye az érettségi kérdések kiszivárogtatásáról. Bogdán Gábor az érettségi előtti napokban értesült arról, hogy aki ügyes, meg tudja szerezni a feladatlapokat, de ő nem tett erre kísérletet. Aztán kedden, a matek- írásbeli után alighogy hazaért, erőlködés nélkül hozzájutott a szerdán esedékes történelemérettségi feladatlapjához. A külker főiskolára jelentkező, magas, szemüveges, hosszú szőke haját lófarokba kötő fiatalember így beszélt erről:
- Előbb az egyik haverom hívott fel, aki a pécsi Leöwey Gimnáziumba jár, és elmondta, hogy rajta van a neten a történelem-feladatlap. Nem sokkal később hívott egy másik barátom - ő tavaly végzett a Babitsban, most Nyíregyházán tanul -, és beolvasta a kérdéseket. De akkorra már eldőlt, hogy új feladatlapokat kapunk.
Bogdán Gábor hozzátette, hogy a visszavont feladatlap kérdései alapvetően mások, mint amire az iskola felkészítette a tanulókat.
- Eddig főképp a tényeket, az évszámokat verték a fejünkbe, az érettségin viszont arra kíváncsiak, hogy tudunk-e önállóan következtetni.
A kapuban cigiző diákok sorra bekapcsolódtak a beszélgetésbe. A jogra készülő Király Ágnes így vélekedett:
- Az számíthat jó eredményre, aki gyorsan tud olvasni, és gyorsan reagál a kérdésekre. Szerintem azért tették fel az internetre a feladatlapokat, hogy megbuktassák az új vizsgarendszert.
Ágnes barátnője, a pszichológusi pályára készülő Bácsalmásy Réka vitába szállt ezzel:
- Inkább a Magyar Bálintot akarják megbuktatni! Azt próbálják bizonyítani, hogy nem működik jól a minisztérium.
Meglepett, hogy a választójogukat ezekben a hónapokban elnyerő diákok ennyire nyíltan politizálnak. Ezt meg is osztottam a Babits egyik tanárával, a történelmet oktató Magasi Andrással.
- Nem tőlünk hallják ezeket a véleményeket - állította a húsz éve a pályán lévő pedagógus. - Hozzák otthonról, az utcáról, hatnak rájuk a tévéműsorok, mindent átitat a politika. Mi, tanárok úgy érezzük, hogy a tételek kiszivárogtatásában nem volt politikai szándék. Aki kilopta a feladatlapokat, azért tette, hogy pénzért eladja azokat. Aztán egyre többen tudtak erről, valaki pedig végül feltette az internetre, hogy az illetékesek lépjenek végre.
Háromnegyed tízkor a gimnázium 205 érettségiző diákja elfoglalta helyét az osztálytermekben. Magasi András a kezdés előtti percekben végigjárta a termeket, és elsorolta jó tanácsait:
- Ne féljetek! A tegnap megismert kérdések könnyűek voltak. A maiak is azok lesznek, hiszen ugyanazok írták, akik a tegnapiakat.
A kabalababákkal, csokikkal, üdítőkkel körülbástyázott diákok köszönömöt mormoltak a biztatásra. Aztán tízkor valamennyi teremre rászakadt a csend: kiosztották az új feladatlapokat.