Több egészségügyi lépés akár azonnal is

Szinte azonnal megtehető jó néhány, a miniszterelnök által tegnap bejelentett huszonegy egészségügyi lépés közül. Idetartozik a sürgősségi ellátás fejlesztése, a rákszűrés kiterjesztése, a háziorvosi praxisok közötti esélyegyenlőség megteremtése. A Gyurcsány Ferenc által tegnap bejelentett egészségügyi lépések közül egy sor olyan van, amely szinte azonnal megtehető.

Elsősorban azok, amelyek nem "kérnek" pénzt, hanem inkább szervezést igényelnek. Ami biztos: a programhoz az idén legfeljebb a gazdasági élet szereplőitől kerülnek források a rendszerbe, az egyébként is szorongatott költségvetésből aligha. Úgy tudjuk, a legutolsó pillanatig is módosult, formálódott "lépések" közül a legelső helyen a sürgősségi ellátóközpontok és osztályok kialakítása szerepel, ezekhez a források eleve megvannak, ahogy a menetrend is.

Már az idén várható a nőgyógyászati, illetve emlőszűrések kiterjesztése, amelyhez bankok és gazdasági társaságok támogatására is számít a kormány.

Több általunk megkérdezett szakértő szerint hamarosan rendeződhet a kevésbé tehetős vidékek úgynevezett hátrányos helyzetű háziorvosi praxisainak sorsa is: valószínű, hogy a hálapénzben gazdagabb körzetek központilag folyósított fix díjazásából csoportosíthatnak majd át az üres, vagy rossz feltételek mellett dolgozó praxisokhoz. Kiss József, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója lapunknak elmondta, hogy abban bízik: a tényleges differenciált finanszírozás jövőre kezdődik, és újabb forrásokkal, nem pedig belső átcsoportosításokkal lehet segíteni a hátrányos helyzetű praxisokon. A járó- és fekvőbeteg-ellátás közötti "átjárhatóság" viszont már év közben is megvalósulhat, ehhez pedig szintén nem kellenek újabb pénzek.

- A két kassza "összenyitása" érdekeltté teszi a gyógyítókat abban, hogy az ellátást valóban ott adják, ahol az indokolt - mondta a vezető. - Ma például egyedi méltányosságból, illetve külön keretből adott gyógyszerekhez csak a kórházi finanszírozáson keresztül lehet hozzájutni. A jövőben viszont már kerülő utak nélkül kaphatják meg a betegek a sokszor életmentő, drága gyógyszereiket. Ez csaknem tízmilliárdos keret átcsoportosítását jelenti - részletezte a főigazgató.

Szintén elsősorban szervezést igénylő változás az egészségügyi ellátási csomagok meghatározása. - Először is az alapcsomagot definiálják, azt, amely annak is jár, aki maga nem tud biztosítást fizetni. Ide-tartozik a mentés, a sürgősségi ellátás, a közegészségügy, a védőoltás, a fertőző osztályok igénybevétele, az anya- és csecsemővédelem, a védőnői ellátás. Nem könnyű meghatározni, hogy hol ér véget a sürgősségi ellátás és hol kezdődik a valódi gyógyítás. Ebben a biztosítók támpontokat adnak. Ha valakit például Németországban baleset ér, és súlyos karsérülést szenved, ott rögzítik, ha kell, begipszelik, fájdalmait csillapítják, de egy esetleges helyreállító műtétre már hazaküldik, vagy külön elszámoltatják az itteni biztosítóval. Jelzik tehát: az már nem az ingyenes alapszolgáltatás része - ismertette a gyakorlatot Kiss József, aki a mostani bejelentések kapcsán a biztosítót érintő kérdésekben elvi áttörésről beszél.

- A másfél évtizede kialakított, "társadalombiztosítás" idáig csak torzult: a 3,8 millió járulékfizetővel szemben ma több mint tízmillió az ellátásra szoruló. Folyton a társadalombiztosító kasszájának hiányáról beszélnek, miközben egyszerűen több a feladat, mint a hozzá rendelt forrás. Nincs állami hozzájárulás sem a szociálisan rászorulók után, sem azok után, akik nincsenek bejelentve. Ha a fizetőket és az ellátottakat öszszehasonlítom, kiderül, kik azok, akik kilógnak, és akkor már ellenőrizhető, hogy miért. Utána ezt jelezni lehet az adóhatóságnak - mondta a főigazgató, aki úgy becsüli, sok százezren vannak, akik dolgoznak, de járulékot nem fizetnek. Az ennek nyomon követéséhez szükséges aktív biztosítási kártya bevezetése 2008-ban várható, egyes lépésekre azonban még az idén sor kerül.

Az olcsó tabletta is gyógyít

Az olcsó gyógyszerek forgalmának növelése érdekében találkozott tegnap a miniszterelnök három gyógyszergyártó cég vezetőivel. A megbeszélésen részt vett Rácz Jenő egészségügyi, Kóka János gazdasági, Kiss Péter kancelláriaminiszter, Veres János pénzügyminiszter, Bogsch Erik, a Richter Rt., Rózsa András, a TEVA Hungária Kft. és Orbán István, az Egis Gyógyszergyár Rt. képviselője. A három, zömében generikus - azaz az eredeti molekulával egyező hatású, de másolt - készítményt gyártó cég a hazai piacon lévő szerek 40 százalékát forgalmazza.

Arról tárgyaltak, hogy a cégek miként tudnák segíteni a kormányt az egészségügyről szóló huszonegy pont megvalósításában. A cél az, hogy a betegek minél olcsóbb készítményekhez jussanak hozzá. Ennek érdekében több betegségcsoportra ható készítményt vonnak az úgynevezett fixesítés hatálya alá. Ez azt jelenti, hogy az egymással helyettesíthető termékek egy árcsoportba kerülnek, az egészségbiztosító pedig az átlagos árhoz szabja a támogatást. Így a drágább készítményhez kisebb, az olcsóbbakhoz nagyobb finanszírozás jár, azaz a betegnek az olcsóbbért kevesebbet kell fizetnie. Az intézkedés júliustól lép hatályba. A fix csoportba tartoznak majd egyebek mellett a fekélyellenes szerek, a vérnyomáscsökkentők, az antidepresszánsok és a koleszterinszint-csökkentők. Van olyan koleszterincsökkentő, amelyet az eredeti gyógyszer megvásárlása esetén 1700 forintot kell fizetni, de az ugyanilyen hatású generikus termékért csak 140 forintot.

Bogsch Erik, a Richter Rt. vezérigazgatója közölte, hogy az említett három cég 13 milliárd forinttal növelné az árbevételét a generikus programmal, miközben kétmilliárd forinttal csökkenhet a lakosság patikaszámlája is. (D. A. N.)

Útmutató a Tétényi úti kórházban
Útmutató a Tétényi úti kórházban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.