In flagranti

Brutális beavatási szertartásokkal fogadták felnőtté a primitív társadalmak annak idején a fiatalokat. Égették, vágták, ijesztették őket, ahogy csak tudták. Ha kibírta, lehetett rá számítani. Később érettséginek nevezték ezt az eljárást.

Önmagában is kegyetlen teher egy fiatal embernek, hogy első komoly vizsgájával szinte eldönti a sorsát - vagy az őt. Az idei érettségi ezen belül kiváltképp archaikus emlékeket ébreszt. Ez különösen fájdalmas éppen akkor, amikor nagy lépés történt a rendszer emberibbé tétele érdekében. Most először nem kell rövid időn belül kétszer is átesni ezen a tortúrán, mert az érettségi kiváltja a felvételit.

De az idei ezt inkább ne tegye. Beavatásnak viszont tökéletes.

Az oktatási miniszter szerint politikai merénylet áldozatává lett százezer érettségiző. Magyar Bálint így értékelte a tényt, hogy a tételek nagy részét a vizsgák előtt le lehetett lopni az internetről, felár ellenében megoldóképlettel együtt árulták őket a "piacon", miközben maga a miniszter a televíziók kamerái előtt vehetett át egy egyébként feltörhetetlennek tervezett rendszerből származó tételsort - még annak felbontása előtt. Bizonyított, hogy az érettségizők életében immár dupla jelentőségű, mert felvételiként is szolgáló vizsga nem lehet tiszta. Hogy mennyire volt mocskos, nem tudni, de hogy tiszta nem volt, az biztos. Mintha első szerelmét in flagranti érte volna - ilyenkor egészséges fiatalember otthagyja az egészet, felégeti a világot.

A minisztérium közleménye szerint a matematikaérettségi rendben zajlott.

A miniszter jelezte, nem mond le, bár tudja, székébe kerülhet a politikai indíttatású merénylet. Magyar tehát azt állítja, politikai ellenfelei állnak a káosz mögött. Azok, akik hónapok óta mondják, hogy botrányba fog fulladni az új érettségi, mert nincs előkészítve, és akik tán nem is ezen a fronton akarnak igazán támadni. Valószínűbb, hogy a szintén a miniszter nevéhez köthető, sokkal nagyobb átalakulásokat és harcokat ígérő felsőoktatási reformot fékeznék meg, hogy reményeik szerint 2006-ban meg is állítsák. Innen valóban fújhatna szél, de nincs rá bizonyíték, hogy ez történik.

Mindenesetre jobb volna, ha csak a sima tébolyok körébe utalhatnánk a történteket, de ez nem megy. Ebbe nem fér bele az, hogy valaki ellopja a tételeket, majd felpakolja az internetre, hadd veszítse el a lépéselőnyét. Nem természetes, hogy tévéknek küldi el a tételeket az ügyes tolvaj. Megnyugtatóbb volna, ha nem kapott volna e dokumentumokból azonnal Pálinkás József, a Fidesz volt oktatási minisztere, ha a leleplezett történelemtételeket nem épp egy olyan budai gimnázium diákjai jelentik fel az iskolájuknak, amelyben a Polgári Együttműködési Egyesület tartja elég rendszeresen oktatási konferenciáit is. Megnyugtatóbb lenne, ha nem kellene attól tartani, hogy az érettségizőket nem csak a "valami mindig szivárog" iszapos világába húzná be a számukra kirótt túl-érettségi feladat, ha tehát a hazai free-style (mindent szabad) politikai élet legalább innen biztosan távol lenne tudható.

Archaikus társadalmakban a felnőttek uralni szokták a legvadabb beavatási rítusokat is. Ez itt most nem mondható el. Megeshet, hogy politikai töltésű banditizmus is van az érettségi tönkretétele mögött, ez azonban kevéssé menti a minisztert. Amikor a Közbeszerzési Értesítőben megjelent névvel, címmel, hogy hol tartják és ki őrzi a tételeket, már tudnia kellett volna, nagyon nehéz lesz megőrizni az új érettségi titkát. Nem is sikerült. Ha politikai és más kritikusainak eleget tesz, emiatt lemond. Ez sem biztos, hogy múló politikai esemény volna. Félő azonban, hogy még tartósabb következményei lehetnek annak, hogy a gyerekek mondanak le: a reményről, hogy egy érett világ várja őket.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.