Putyin nem kér bocsánatot a balti államok megszállásáért
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden megerősítette, hogy teljes vízummentességet szeretne Oroszország és az EU között, de egyelőre a részleges könnyítések is függőben maradtak a moszkvai csúcson jóváhagyott széles körű együttműködési csomagban.
Az EU joggal köti az illegális bevándorlók visszafogadásához a teljes vízummentességet, de fölöslegesen kapcsolja hozzá már a vízumgyakorlat egyszerűsítését is - ismételte meg Putyin az orosz érveket Jean-Claude Juncker EU-tanácselnök luxemburgi miniszterelnökkel, José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel és Javier Solana külpolitikai főképviselővel együtt tartott csúcszáró sajtóértekezletén.
Ostoba területi követelések
Putyin jelezte: Oroszország kivár az Észtországgal és Lettországgal való határmegállapodások aláírásával, amíg a két balti állam letesz arról, hogy "ostoba" területi követelések megfogalmazásával kísérje őket.
Egy Lettországgal kötött 1920-as szerződésben Szovjet-Oroszország lemondott az Abrene (Pitalovi) körzetről, de a Szovjetunió 1945-ben annektálta, és azóta is orosz terület maradt. Putyin teljes képtelenségnek nevezte, hogy a lettek az 1920-as szerződésre utaló nyilatkozatot kívánnak fűzni a határmegállapodáshoz.
Putyin egyúttal kizárt bármiféle bocsánatkérést Kelet-Európa, jelesül a balti államok szovjet megszállásáért. Újólag emlékeztetett arra, hogy a szovjet törvényhozás 1989-ben semmissé nyilvánította a baltiak szovjet annektálásához vezető 1939-es Ribbentrop-Molotov paktumot, és leszögezte: "a kérdés le van zárva, nem óhajtunk többé visszatérni rá".
Solana kiengesztelődésre ösztönözte az oroszokat és a baltiakat, bár elismerte, hogy ez időbe telhet. A jövőbe kell tekintenünk, a múltat pedig át kell engednünk a történészeknek - mondta az EU-főképviselő az Eho Moszkvi rádiónak.
Oroszország és az EU együttműködési megállapodást kötött
Az útitervnek keresztelt megállapodáscsomag az együttműködés négyterületére (az EU szóhasználata szerint térségére) vonatkozik: agazdaság, a biztonság-szabadság-igazságszolgáltatás, a külső biztonság,valamint a tudomány és kultúra területeire.
A közös gazdasági tér "biztos és kiszámítható jogi teret kínál majd az orosz és az EU-beli befektetőknek" - mondta az EU soros elnökségét betöltő Luxemburg miniszterelnöke, Jean-Claude Juncker, arra utalva, hogy a csomag javíthatja a beruházási klímát EU-orosz viszonylatban. A nyugati befektetők bizalmát megingatta a Yukos-ügy és az orosz igazságszolgáltatásban érvényesülő politikai befolyás. A kibővített EU már most is a legnagyobb kereskedelmi partner Oroszország számára, kereskedelmi forgalmának több mint a felét az EU 25 tagállamával bonyolítja le.
Oroszország az EU ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere, ő szolgáltatja az EU-ban felhasznált kőolaj és földgáz több mint 30 százalékát. Diplomaták közlései szerint az EU várhatólag több támogatást ajánl fel a közeljövőben Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezetbe való belépéséhez, ha Moszkva késznek mutatkozik több energiahordozót szállítani az EU-ba.
(forrás: MTI)