Suchot nem a pártok buktatták el

Hiába bírta a pártpolitikai delegáltak bizalmát, a társadalmi szervezetekét nem sikerült elnyernie Such Györgynek, így nem választották meg tegnap a Magyar Rádió elnöki posztjára.

A pártpolitikai kompromisszum ellenére nem sikerült tegnap megválasztani Kondor Katalin utódját a Magyar Rádió elnöki posztjára. A parlamenti frakciók delegáltjaiból álló rádiókuratóriumi elnökség délelőtt hét támogató és egy tartózkodó szavazattal Such Györgyöt jelölte az intézmény élére, annak ellenére, hogy a szocialistáknál többen túlságosan fideszesnek titulálták a 90-es évek elején a Fideszben tevékenykedő aspiránst. Az egyetlen tartózkodó mégsem valamelyik MSZP-s tag, hanem az egyik fideszes, Hankiss Ágnes volt.

Úgy tudjuk, a Fideszben nem volt egyértelmű állásfoglalás Suchról. Maga Hankiss a testületben a tartózkodást azzal indokolta, hogy egyrészt nem tudja, miért kell már májusban megválasztani a csak július végén lejáró mandátumú Kondor Katalin utódját, másrészt a jelöltről szavazó civil szervezetek képviselői egy hete ülnek a kuratóriumban, így nem volt idejük a döntésük kialakítására. Végül: tekintélyesebb ember kellene a rádió élére, például Glatz Ferenc.

Az érvek közül több is visszaköszönt délután, amikor a civil szervezetek delegáltjaival kiegészült nagykuratórium hallgatta meg 110 percen keresztül Suchot. Több kérdésből - így a Regnum Marianum Sport Egyesület tagjának felvetéseiből - már ekkor érezhető volt, hogy a döntéshozók egy része nem szimpatizál vele, például: miért csak liberális újságoknál dolgozott (Magyar Narancs, Magyar Hírlap), sőt a Magyar Narancs elhíresült, a II. János Pál pápa magyarországi látogatására kiadott Cápalátogatás című különszámának készítése idején is a szerkesztőség tagja volt. Ráadásul az ülés előtt kiosztották az egyik civil kurátor, Pós Péter levelét, amelyben Such leszavazását javasolja. (Pós rutinos kurátor, benne ült abban az MTV-kuratóriumban is, amely hasonló helyzetben Baló Györgyöt buktatta el 2002 őszén. Akkor Tátrai Eszter fideszes kurátort sejtették a "civilek lázadásának" a hátterében.) Pós egyebek között azt írta: a hét pályázó egyikének az elképzeléseiből sem derül ki, hogy legalább szakmai szempontból megközelítené "a jelenlegi elnök asszony képességeit, a rádió vezetéséhez szükséges ismereteit". Kifogásolja, hogy a civil kurátorok nem dönthettek arról, hogy meghosszabbítják-e Kondor mandátumát, kihagyták őket az utód kiválasztásából, és szavazógépnek tekintik őket, akiknek a pártpolitikai alkukra kell pusztán rábólintaniuk. Suchról személyesen azt írta, hogy "szakmai életrajzi adatai (és máshol elérhető kiegészítő adatok) alapján az sem sugárzik, hogy bármilyen értékrend mellett határozottan kiállt volna", azaz fennáll a veszély, hogy a mindenkori igények és elvárások irányába nyitott, hajlékony egyéniségű vezető lenne.

A szavazás végeredménye 14-13 lett az igenek javára, ám az elnökké választáshoz kétharmados többség kellett volna. Gellért Kis Gábor, a kuratórium elnöke ezt követően bejelentette, hogy az elnökség újabb kiírás mellett döntött. Szoros határidőkkel július közepén választhatnak újra, azaz még Kondor mandátumának lejárta előtt. Such György lapunknak elmondta: örül annak, hogy politikai kompromisszum született személye körül, hiszen ellenszavazat nélkül jelölte őt az elnökség. Kapott biztatásokat arra, hogy induljon újra, ám erről még nem döntött.

Civil a pályán

Nem először buktattak el civil kurátorok elnökjelöltet a közmédiumoknál. 2000-ben Marinovich Endre a rádiónál, 2002 őszén Baló György az MTV-nél hasalt el. Most Such. Két utóbbi esetben főszerepet játszott Pós Péter.

A választásról társait lebeszélő levelében vastagon kiemelve az áll: "aki mellett könnyen kötnek a pártok paktumot, az alkalmatlan a közszolgálatra. Fordítva is igaz: aki szakmailag alkalmas, de különösebben egyik pártnak sem kedvence, az a legalkalmasabb a közérdek szempontjából". Nézzük, ez alapján kit ajánlott Pós Péter. 2002-ben A Hétnél és az Éjjeli Menedéknél bizonyító Siklósi Beatrixot, "mert a hölgy pályája során nem volt szolgalelkű egyik irányba sem". Most Kondor Katalin érdemeit méltatta, különösebb indokolás nélkül. Mi sem kommentáljuk mindezt.

Gellért Kiss Gábor - az MSZP támogatta Such Györgyöt
Gellért Kiss Gábor - az MSZP támogatta Such Györgyöt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.