Békaügetés

Emelkedni fognak a lakásárak, mert a kormány szigorúbban bünteti majd a feketemunkát, hangzik az ellenérv, amelynek logikája mentén akár azt is kifejthetné valaki, hogy a bíróságok bánjanak csínján a börtönbüntetéssel, hiszen a bűnözők őrzése a becsületes adófizetők zsebéből veszi ki a pénzt. Sopánkodás tárgyává vált az is, hogy az adóhivatal ellenőrei rászállnak majd a vendéglátósokra, mivel ha számlázni kezdik a borravalót, a reális forgalom kimutathatóbb lesz, ergo az étteremben is többet fogunk fizetni.

Ezek szerint az írott szabályok következetesebb megtartatására irányuló szándék nemcsak fölösleges, hanem tisztességtelen is, hiszen mindez az egyszerű emberek kárára történik, a kormány lépései nagyobb munkanélküliséget, magasabb inflációt generálnak.

Érdekes megközelítés.

Persze sok mindent el lehet mondani az eddig ismertetett elképzelésekről, például azt, hogy egyik-másik nem elég végiggondolt, vagy éppen bevezetése illuzórikus. Ha a lépéseket kritikusai tyúklépéseknek vagy békaügetésként aposztrofálják, ők sem járnak messze az igazságtól - sokkal komolyabb, mélyebb, ha úgy tetszik, fájóbb reformokra lesz itt szükség a felzárkózáshoz. Lehet beszélni arról is, hogy Gyurcsány Ferenc sokáig habozott, talán azt gondolta, hogy el lehet húzni a választásokig tartó időszakot egy médiamegjelenésre összpontosító kibekkeléssel, s körülbelül januárban döbbent rá, hogy ez nem fog menni. Ugyanakkor azt látnia kellett, hogy nagyobb ívű átalakítást sem a politikai, sem a költségvetési helyzet, sem az idő nem enged számára - az egyszerűsítés, az ésszerűsítés és a leginkább tárva-nyitva hagyott kiskapuk behajtása az, ami nagyobb kiadás, komolyabb társadalmi megrázkódtatás, háromnegyedes törvények módosítása nélkül végigvihető.

Igen, nagyobb gondok, ellentmondások, bajok és egyenlőtlenségek vannak ma Magyarországon annál, mint hogy a bébiszitter fizet-e tb-járulékot, vagy sem. Tény, hogy miközben állandó politikai szlogen az olcsó állam ideája, politikusaink úgy vannak vele, mint a kisebb létszámú parlamenttel vagy a pártfinanszírozással - zászlójukon a felirat, szívükben az elszánás, agyukban pedig a felismerés: csinálja más. Kérdés az is, hogy egy ország - egy kormány - hol és hogyan kezdjen hozzá a trükkök felszámolásához. Számolni kell azzal is, hogy szűkebb pátriánkban a trükkök mennyisége már rég minőséggé vált, ráadásul reflexszerű, s mint ilyen, nem kezdi ki őket a közmorál sem. Természetesen mindez nem véletlenül alakult így, rengeteg oka van annak, hogy élelmes szavunk mi mindent ölel fel abból, amit egyébként a törvény büntet, másutt pedig nem így nevezik. Közülük csak egy a mostanában sokat emlegetett túlzott adóteher.

Biztos vagyok abban, hogy sok hulladék, iszap kerül még elő az intézkedésfolyam hordalékaként. Rájuk lehet majd világítani, sorolni egyiket a másik után. Abban pedig kételkedem, hogy az emberek többsége megérti, mi több, átérzi, hogy mit akar a kormány, és miről beszél Gyurcsány és gazdasági minisztere, akik mintha kissé türelmetlenül akarnák áttuszkolni az országot egy más mentalitást hordozó világba.

Az a mentalitás rácsodálkozna például arra, hogy az állam által finanszírozott kórház kétágyas szobáját és a drága műszerrel való soron kívüli vizsgálatot valaki a főorvos úrnak fizeti ki. Nem értené az istennek se. Azt meg végkép nem, hogy ha valaki ezen változtatni akarna, azzal támadnák, hogy nem szabad, mert akkor többet fizet majd a beteg.

Minek ehhez száz lépés? - kérdezné.

Mondom, nem értené.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.