Elment az egyik szivárványharcos
A világ legismertebb és legnagyobb hatású zöldszervezetének, a Greenpeace-nek egyik alapítója volt a hétfőn, a kanadai Torontóban elhunyt Bob Hunter. Mint az 1960-as évek végének számos észak-amerikai fiatalja, ő is részt vett a vietnami háború és az atomfegyverkezés elleni megmozdulásokban. Amikor nem tüntetett, újságíróként dolgozott a Winnipeg Tribune című lapnál, ahol elsősorban környezetvédelmi problémákról írt. Ráérezve az ötlet jelentőségére egy pillanatig sem habozott, amikor megtudta, hogy 1971-ben maroknyi bátor, elszánt fiatal egy lélekvesztőn meg akarja közelíteni az amerikai hadsereg egyik kísérleti nukleáris bázisát, az alaszkai Amichitkát. "Azt gondoltam először, hogy csak riporter, megfigyelő leszek" - nyilatkozta később. A megfigyelőből aktív résztvevő lett, aki végül 45 napon keresztül a hajó fedélzetén maradt. Az amerikai katonák persze megakadályozták, hogy a hajó eljusson céljához, az akciónak azonban nagy nemzetközi visszhangja lett. Vakmerő tettüket siker koronázta, hiszen az atomrobbantások hamarosan abbamaradtak.
A hajóútról visszatérve egy vancouveri templom pincéjében Ben Metcalfe-fel közösen megalapították a Greenpeace-t, amelynek 1973-tól 1977-ig Hunter elnöke is lett. Képességet elsősorban kommunikációs területen kamatoztatta, nagy szerepet vállalva a Greenpeace egyedi, hatékony kommunikációs tárházának kifejlesztésében. "Bob volt a Greenpeace egyik legfontosabb kreatív szakembere. Az ő kommunikációról vallott véleménye, különleges, szokatlan megközelítési módja nagyban hozzájárult, hogy a Greenpeace megtalálja a ma ismert képét - emlékezett rá Bruce Cox, a Greenpeace Canada igazgatója.
Bob nemcsak kommunikációs területen alkotott maradandót. Részt vett számos akcióban, többek között a bálnák, fókák megmentéséért folytatott kampányban, fellépett az esőerdők és az ózonpajzs megmentéséért. Nagy szerepe volt abban, hogy maroknyi bátor fiatal csapatának vakmerő vállalkozásából mára a világ legnagyobb, jól szervezett környezetvédő szervezetévé vált a Greenpeace. "Utólag visszatekintve fel sem lehet mérni az 1971-es út történelmi jelentőségét. Útjára indítottak egy olyan világokon átnyúló környezetvédelmi szervezetet, ami mára 40 országban van jelen, és több mint 2, 5 millió tagja van szerte a világon - mondja Kalovits Judit, a szervezet brüsszeli központjának egyik szóvivője.
Hunter eszméit és a mozgalom megalakulásának történetét 1978-ban A szivárvány harcosai (Warriors of The Rainbow) című könyvében foglalta össze. Innen kapta a nevét a Greenpeace híressé vált hajója, a Rainbow Warrior, amelyet a francia titkosszolgálat 1985-ben robbantott fel Új-Zéland partjainál, így akadályozva meg a csendes-óceáni korallszigeteken végzett atomkísérletek elleni tiltakozó akciót. A világméretű felháborodás eredményeként Franciaország tíz évvel később leállította kísérleteit.
Hunter 1981-ben elhagyta a szervezetet, hogy az írásnak szentelje életét, de továbbra is részt vett a Greenpeace akcióiban. Jellemző rá, hogy még "vallást" is alapított, az Egész Föld Egyházát (Whole Earth Church). Tucatnyi regényt írt, megkapta Kanada legmagasabb irodalmi kitüntetését, a főkormányzó díját - emlékezett róla az MTI. 2000-ben az amerikai Time magazin a XX. század 10 legnagyobb környezetvédője közé sorolta.
Bob Hunternek az elsők között sikerült a környezetvédelmet a közgondolkodás részévé tennie - értékelt Kalovits Judit. Rávilágított a globális nagyvállalatok működésének veszélyeire, figyelmeztetett a környezetszennyezés valódi mértékére, saját környezetünk törékenységére. Hatalmas szerepe volt abban, hogy létrejött egy olyan szervezet, amely működése alatt több eredményt ért el, így például 1998-ban 15 évig tartó Greenpeace-kampány eredményeként a halászflottáknak az EU megtiltotta a vontatóháló használatát.
A megalakulás óta eltelt idő alatt sok minden megváltozott. Akkor elég volt egy rozoga hajó és egy maroknyi ember a sikerhez, ma sokszor a lelkesedés, a politikai lobbimunka és a látványos akciók sem tudják megakadályozni a természeti környezet pusztítását.
A Greenpeace Magyarországon is zászlót bontott. A három évvel ezelőtt alakult hazai csoport új színt hozott a hazai zöldmozgalomban. Itthon több alkalommal is radikálisnak tűnő akciókkal tiltakoztak környezetszennyezőnek ítélt cégek ellen. A paksi atomerőmű élettartamának tervezett meghosszabbítása elleni tiltakozásként a bejáratához láncolták magukat, felléptek az egyik borsodi vegyi üzem környezetszennyező működése miatt, követelték a génmanipulált termékek hazai betiltását. Idén februárban a csoport aktivistái kiköltöztek a Zengőre, hogy megakadályozzák a Nato-radarépítés útjában álló fák kivágását. A magyarokra a szervezet külföldi megmozdulásaiban is számítanak. Tavaly ősszel a román kormányhivatalnak otthont adó Victoria-palota előtt a kapuhoz bilincselték magukat a Greenpeace aktivistái. Ezzel tiltakoztak a verespataki aranykitermelés ellen. A bilincselést választó hat zöld közül három magyar volt.