Japánt is aggasztja a kínai fegyverembargóügy

Egyértelműen kifejezésre juttatta hétfőn a Kínát sújtó fegyverembargó esetleges feloldásával kapcsolatos aggodalmait Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő. Erre a Luxemburgban tartott Európai Unió-Japán csúcs adott alkalmat.

Jean-Claude Juncker, az EU soros elnöki tisztét betöltő luxemburgi miniszterelnök a találkozón nem részletezte a kérdéssel kapcsolatos unión belüli álláspontokat - ezek máskülönben mély megosztottságról árulkodnak. - Még vitatjuk ezt az ügyet, így túl korai végleges választ adni - hangsúlyozta Juncker, aki szerint a Pekinget 1989 óta sújtó fegyvervásárlási tilalom feloldása amúgy sem járna "azonnali anyagi következményekkel".

Az Egyesült Államok mellett Japánt is az aggasztja: megbomolhat az erőegyensúly a Távol-Keleten, ha Kína "bevásárol". Az unió - ezt a lehetőséget kivédendő - fegyvereladási "kódexet" léptetne életbe, amint feloldja az embargót. Uniós források ugyanakkor egyre kevésbé tartják elképzelhetőnek, hogy ez utóbbiról a június közepi EU-csúcsig megszülessen a döntés. Azt követően viszont a soros brit elnökség lép hivatalba - márpedig London az embargó feloldásának fő ellenzője, s valószínűleg igyekszik majd hosszasan "fektetni a dossziét".

Az EU és Japán tárgyal a 13 milliárd dolláros fejlesztéssel tervezett termonukleáris reaktorról is. Állítólag Japán első ízben adta tanújelét annak, hajlandó lenne elfogadni, hogy az Iter, a fúziós kísérleti reaktor helyszíne Európában, s ne valahol Japánban legyen.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.