A sunyi kór

Az Egyesült Államokban 25 év alatt 114 százalékkal emelkedett a májrák gyakorisága. Ez nagy baj, mert ez a daganatfajta az ötödik leggyakoribb - de a második leggyakrabban halálos - onkológiai megbetegedés. Nemcsak rosszindulatú, "sunyi" is: a daganat hoszszú ideig tünetmentesen növekszik, ezért sokszor későn veszik észre. Így sajnos az intenzív terápia ellenére (májlebeny-eltávolítás, helyi izotópkezelés, májátültetés stb.) a betegek 80 százaléka egy éven belül meghal.

A rák elsősorban a krónikus hepatitis okozta májzsugorból alakul ki. Márpedig az Egyesült Államokban a májzsugort leggyakrabban, 80 százalékban hepatitis-C okozza. Ez a májgyulladást okozó vírusbetegség az esetek több mint felében krónikussá válik, májzsugort, majd májrákot okozhat. Méghozzá igen lassan -
25-30 év alatt!

A vírust mindössze 15 éve fedezték fel. Ezért a hatvanas és a nyolcvanas években elvégzett transzfúziónál a vért még nem szűrhették a C-vírusra. Természetesen az alkoholos májkárosodás is fontos tényező, de az elhízás és a cukorbetegség is komolyabb májpusztító, mint azt korábban gondolták. A májráktól leginkább sújtott Távol-Keleten és Afrikában a hepatitis-B vírusa a fő bűnös, amely ellen Amerikában már sikeresen oltanak, szűrnek.

A hepatitis-C ellen viszont még nincs oltás, és mivel a vírus igen változékony, a közeljövőben sem lesz. Magyarország közepesen fertőzött ország. Nálunk körülbelül 70 ezer emberben mutatható ki C-vírus elleni antitest. Ez önmagában még nem jelent betegséget. Egyelőre.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.