Gyurcsány: a cél, hogy lehessen és megérje dolgozni Magyarországon

A száz lépés politikája foglalkoztatáspolitikát érintő elemeit ismertette Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt, hangsúlyozva: a cél az, hogy lehessen és megérje dolgozni Magyarországon.

A kormányfő azt mondta: elsőként azoknak az állam által teremtett akadályoknak a lebontását javasolja, amelyek gátolják a munkavégzést a szociális, illetve munkanélküli ellátásban, család- és gyermektámogatásban részesülők számára.

Mondjuk azt, hogy a munka világa és a szociális ellátás közötti, ma nagyon kemény falat bontsuk le, tegyük sokkal rugalmasabbá és átjárhatóvá, és legyenek fokozatosak az átmenetek - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Javasolta továbbá, hogy a munkanélküli ellátást, "ahol regisztrálunk és fizetünk", alakítsák át álláskeresési támogatássá.

Ez azt jelenti, hogy az első három hónapban, amikor még a legtöbb lehetőség van új munkahely megtalálására, adjunk sokkal több szolgáltatást, mint eddig - közölte a kormányfő, hozzátéve: több pénzt is kell adni ehhez.

Sokkal inkább legyen összefüggés a korábbi kereset és az első három hónap juttatásai között, mint ma - mondta.

Indítványozta a háztartás körüli, tradícionálisan a feketemunkák közé sorolható tevékenységek kifehérítését.

A közérdekű és közterhet viselő munkát hívjuk "kékmunkának" mostantól, tegyük egyszerűvé és átláthatóvá, ösztönözzük a munkavállalót és a munkaadót is, hogy fehérítsék ki, mert tízezrek méltósága fog ezzel újra helyre állni - fogalmazott.

A miniszterelnök elmondta: a mezőgazdaságban oktalanul túlszabályozott az alkalmi munkavégzés, pedig az idényjellegű munkák esetében nagy igény van a könnyen, kis adminisztrációval és teherrel járó, törvényes foglalkoztatásra.

A miniszterelnök elítélően szólt arról, hogy sok munkahelyen a teljesítmény-bérezésénél alkalmazott norma csak arra alkalmas, hogy a minimálbérnél kevesebbet lehessen törvényesen kifizetni. Leszögezte: védeni kell a munkavállalók minimálbérhez fűződő jogait, és a munkaügyi ellenőrzést úgy kell átalakítani, hogy az ne a papírokat, hanem a papírok mögötti, valóságos folyamatokat vizsgálja.

Ha valaki ennek ellenére mégis azt mondja, hogy ő szürkén és feketén foglalkoztat, azt kell mondani, hogy nagyobb, erősebb és egyértelműbb szankciókkal kell fellépni, sőt, nem kell visszariadni a büntetőjogi fenyegetettségtől sem - jelentette ki Gyurcsány Ferenc.

Jelezte: célzottabbá kell tenni a közmunka, a közcélú és közhasznú munka támogatására rendelkezésre álló források felhasználását és el kell érni, hogy a szakképzés sokkal inkább a munkaerőpiac, mint az oktatási piac oldaláról legyen szabályozva.

Hangsúlyozta: az állami szerepvállalás bővítésével átmenetileg orvosolhatóak bizonyos problémák, nem alakítható át Magyarország a teljes lakosság számára élhető országgá, olyan hellyé, ahol a tisztességesen megfizetett munka teremti meg az élet lehetőségét.

Gyurcsány Ferenc rámutatott arra, hogy a foglalkoztatás- és munkaügyi politika mellett az oktatáspolitikának, az állam egész szerepvállalásának, az egészségügyi rendszernek, a társadalombiztosításnak, az adó- és járulékpolitikának is azt a célt kell támogatnia, hogy lehessen és érdemes legyen dolgozni Magyarországon.

Kiemelte, hogy csak erős és tisztességes versenyre épülő gazdaság tud finanszírozni egy igazságos társadalompolitikát.

Mint mondta, a következő hetekben a kormány az Országgyűlés elé terjeszti javaslatait, és saját jogalkotási felhatalmazásával is élni fog a meghirdetett kormányzati politika megvalósítása érdekében.

Ezek érinteni fogják a foglalkoztatáspolitikát, az egészségügyi rendszert, a nyugdíjrendszert, az oktatás szakképzés részét, az adó- és járulékpolitikát, az önkormányzatok világát, "majd minden fontos elemét a kormányzásnak és az állam működésének".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.