Most Szili Katalin a legnépszerűbb

Az MSZP államfőjelölő kongresszusa óta most először tárgyalt a köztársaságielnök-választás körül kialakult helyzetről a szocialisták elnöksége. Nem várható, hogy a jelenleg csak a szocialisták által támogatott Szili Katalin mögül kihátrálna pártvezetés. Az elnökségben kiosztották ugyanis a Szonda Ipsos április 20-án és 21-én végzett ezerfős telefonos felmérését, amely szerint Szili a legnagyobb támogatottságú a Fidesz szimpátialistáján szereplő öt személy között.

Egy feltételezett közvetlen elnökválasztáson 35 százalékot kapott volna a házelnök a múlt héten, 28 százalékra számíthatott volna Mádl Ferenc jelenlegi államfő, és nagy támogatottságot mutattak ki a kongresszuson Szilivel vívó Glatz Ferencnél is (17 százalék). A korábban a Védegylet, azóta az MDF által is javasolt Sólyom László hat, az SZDSZ preferáltja, Gombár Csaba egy százalékot kapott volna.

A Szonda a potenciális szavazótáborok alapján is elkészített egy preferencialistát. E szerint Szili Katalint az MSZP-hívek majdnem kétharmada támogatja. A felmérés arra a meglepő eredményre jutott, hogy a liberálisok táborában is Szili a legtámogatottabb. Az SZDSZ-szimpatizánsok harminc százaléka támogatja a házelnököt, Mádl Ferencnél a mutató 26, Glatz Ferencnél 22 százalékos. Az SZDSZ által javasolt Gombár Csaba mindössze nyolc százalékot ért el. Szili Katalin támogatottsága jóval alacsonyabb, húsz százalék alatti volt az SZDSZ által rendelt két héttel ezelőtti felmérésen. Ott Bárándy Péter egykori igazságügy-miniszter volt a legjobb, aki a Szonda listáján nem szerepelt. Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő szerint egy általános felmérésben kicsi lehet a szabad demokrata minta, így az adatok nem mérvadók. Ők viszont speciálisan az SZDSZ-es szimpatizánsok véleményére voltak kíváncsiak. Az e-mailek is azt mutatják, hogy Szili elutasításával a támogatóik háromnegyede egyetértett.

Az MSZP elnöksége elé kerülő Szonda-felmérés szerint Szili Katalint nemcsak a szocialista, hanem más pártok támogatói és a választói szándékukban bizonytalanok 20-37 százaléka is támogatná. A kutatás alapján a közvélemény enyhe többsége (52 százalék) véli úgy, hogy az SZDSZ-nek a kialakult helyzetben támogatnia kell Szili Katalin jelölését, 31 százalék ért egyet az elutasító liberális állásponttal. Utóbbiak főleg a Fidesz szimpatizánsai, az SZDSZ táborában 53-37 a Szilit támogatók és ellenzők aránya. A patthelyzetnek azt a feloldását, hogy Szili lépjen vissza, a közvéleményben többen ellenzik, mint helyeslik (51, illetve 25 százalék).

Az adatok alapján nyilvánvalóan megerősödő elszántságú MSZP-ben érezhető hangulatot jól mutatja Toller Lászlónak, az MSZP Baranya megyei elnökének tegnap reggeli tévényilatkozata, amely szerint tovább kell folytatni az SZDSZ által Szili Katalin kongresszusi győzelme óta lezártnak tekintett koalíciós tárgyalásokat. "Ez egy kemény politikai küzdelem lesz, komoly háttértárgyalásokkal, amelyeknek a végén kijöhet egy pozitív eredmény" - mondta az esélyekről Toller. A szocialista politikus szerint önmaguk lejáratása lenne, ha Szili nem kapná meg az első fordulóban a szavazatok felét sem, és egy újabb kongresszuson másik jelöltet állítanának. Egy megismételt kongresszus roszszabb politikai üzenet, mint egy demokratikus szavazáson a tisztes vereség - hangoztatta.

Az SZDSZ ugyanakkor szintén hajthatatlannak tűnik Szili Katalin elutasításában. Tegnap kipostázták a frakcióvezetőknek azokat a leveleket, amelyekben négypárti egyeztetést kezdeményez Kuncze Gábor. A liberális elnök-frakcióvezető ezt azzal indokolja, hogy az államfőállítás nem lehet egyetlen párt magánügye. Értesülésünk szerint az SZDSZ az Országgyűlés alkotmányügyi vagy ügyrendi bizottságához fordul a közeljövőben, hogy előre értelmezzék az államfőválasztás alkotmányos szabályait. Ennek nagy jelentősége lehet a mostani helyzetben, amikor az államfőválasztás akár egy-két szavazaton is múlhat. A pontosításra váró rész az alkotmánynak az a mondata, hogy "a harmadik szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki - tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára - a szavazatok többségét elnyerte". Az SZDSZ-nél arra várnak választ, hogy a határozatképességhez szükséges-e a képviselők több mint felének a véleménynyilvánítása, illetve mi történik, ha egyetlen jelölt esetén több lesz az érvénytelen szavazat és a nemek, mint a támogató igenek. Ezeknek akkor lehet jelentősége, ha az ellenzék nem állít jelöltet, és Szili Katalin lesz az egyetlen jelölt.

A Szonda Ipsos mérése:
Ha közvetlenül az állampolgárok választhatnák meg a köztársasági elnököt, Ön a felsorolt személyek közül kit választana?

(százalék)

Szili Katalin 35

Mádl Ferenc 28

Glatz Ferenc 17

Sólyom László 6

Gombár Csaba 1

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.