A fővárosi taxis cégek elutasítják a fix áras tervezetet
Véleménye szerint a fix árat csak a taxisproblémák komplex rendezésével együtt szabadna bevezetni. Hozzátette, hogy a tervezet nem rendezi egyebek mellett a droszt használattal és az ellenőrzéssel összefüggő gondokat, ezért a taxisok elutasítják azt.
A drosztok használatát jelenleg köztisztviselők ellenőrzik, akiknek este hat órakor lejár a munkaidejük, s ezután az állomásokon bármi megtörténhet - mondta Sipeki József.
Mint mondta, a tervezet figyelmen kívül hagyja azt is, hogy a vonzónak tűnő tarifa hatására a vállalkozók száma jelentősen emelkedni fog, ami a Közlekedéstudományi Intézet által ez év februárjában készíttetett szakértői véleménye szerint akár a piac összeomlását is jelentheti.
A taxis cégek kifogásolják azt is, hogy a rendelettervezet fuvaronként 300 forintos többlet költséggel sújtja a telefonon taxit rendelőket. Példaként megemlítette, hogy egy átlagos fővárosi taxis út, telefonos megrendeléssel jelenleg 1.820 forintba kerül, míg a rendelet bevezetése után 3.080 forint lenne.
Hozzátette: a fix ár bevezetését a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a közlekedési tárca ellenzi. A taxisok egyetértenek a GVH javasolta munkabizottság létrehozásával, amelyben a piaci szereplők és a hatóságok közösen dolgoznák ki a szakma működési rendjének feltételeit.
Birkás Miklós ügyvéd szerint a fix ár bevezetése a gazdasági életbe történő hatósági beavatkozás, ami sérti az ártörvény, a közösségi és a magyar versenyjogi szabályozást.
(forrás: MTI)