Mátrakeresztes: a víz még nem iható
A károk összesítése kedd estére, legkésőbb szerda reggelre megtörténik, az adatok ismeretében a kormány dönt majd a kártérítés mértékéről - közölte szombaton Mátrakeresztesen Juhász Gábor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára. Az állami közútkezelő május 20-ra ígérte az út helyreállítását.
Vasárnap még enyhe bakteriális fertőzés volt kimutatható a Mátrakeresztes alatti vezetékhálózatban, ezért a vízkorlátozást csütörtökig meghosszabbították, a tilalom feloldásáról csak újabb vizsgálatok elvégzése után lehet szó - közölte tegnap tudósítónk érdeklődésére Tasi Borbála pásztói jegyző. Az intézkedés a múlt hétfői áradás során elszennyeződött hasznosi víztározóhoz tartozó településeket érinti, s ezek a következők: Pásztó hasznosi városrésze (a város többi területét fúrt kutak szolgálják ki), Tar, Mátraszőlős, Alsótold, Cserhátszentiván, Felsőtold, Garáb, Buják, Ecseg, Csécse, Kozárd, Kálló, Erdőkürt, Erdőtarcsa, Palotás, Héhalom, Bér és Egyházasdengeleg. A településeket továbbra is zacskós és palackozott ivóvízzel látják el, s egyes körzetekbe lajtos kocsikkal szolgálják ki a lakosságot.
Mátrakeresztesen is zacskós és palackozott vizet osztanak, mivel a község felső részein - ahol ép maradt a vezeték - még nem folyamatos az ellátás. A település híd alatti, mélyebben fekvő területein pedig azért nincs víz, mert a sérült vezetéket egyelőre kiszabadítani sem sikerült a törmelék alól. A vezetékhálózat javítása, esetleges újjáépítése csak később kezdődhet. Mátrakeresztes utcáin mobil wc-ket állítottak fel a szennyvízhálózat sérülései miatt.
A hasznosi víztározóba került iszap és uszadék eltávolításában a hét végén önkéntes búvárok is segítettek. A hálózat tisztításában a Fővárosi Vízművek munkatársai is közreműködnek. A hét végén - Mátrakeresztes alatt - üzembe helyezték a cunami után Srí Lankára is kiszállított víztisztító berendezést. A településen munkába álltak a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. takarítógépei, és a fővárosi polgári védelem által biztosított épületszárító berendezések is.
A hét végén újabb lakóházakat minősítettek életveszélyesnek a nógrádi településen: a lebontandó épületek száma ezzel kilencre emelkedett, ez azonban még nem tekinthető végleges adatnak. Tasi Borbála arról számolt be, hogy a hét végén további kárbejelentéseket kaptak. Ahogy egyre nagyobb területről takarítják el az iszapot, egyre több információval rendelkeznek a megáradt patak pusztításának nagyságáról. A jegyzőnő egyelőre nem tudta megmondani, mennyi időt vesz még igénybe a hordalék és a kimosott kövek eltávolítása. A településen a hét végén maximális erővel zajlott a kárelhárítás, annyi gép dolgozott Mátrakeresztesen, amennyi a szűk utcákon elfért, emellett önkéntesek kézi erővel is szedték az uszadékot és a köveket.
A kormány 35 millió forintos gyorssegélyéből az önkormányzat mellett már a lakók is kaptak, családonként 30 ezer forintot. A településen számos önkéntes segítő dolgozik és segélyszállítmányok is folyamatosan érkeznek Pásztóra, Mátrakeresztesre. Ruhaneműt, vizet, tejet kaptak a vöröskereszttől, s másfél milliós segítséget a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettől, akik száraz élelmiszerrel, gépekkel és bútorokkal is támogatják a bajba jutott mátrakeresztesieket. Mindeközben gyűlnek az adományok az önkormányzat, az MKB, valamint a helyi és az országos telefonszolgáltató, a Hungarotel, illetve a Matáv segélyszámláin is.