A "rendszerváltókkal" jelölne az MDF

Az MDF a szocialistákat kihagyva három-, az SZDSZ négypárti egyeztetést hívna össze az államfőválasztásról. Az MSZP továbbra is Szili Katalinhoz ragaszkodik. A háttérben ott van Sólyom László jelölésének a lehetősége.

A három rendszerváltó párt - a Fidesz, az SZDSZ és az MDF - jelöljön közösen köztársasági elnököt - vetette fel tegnap Dávid Ibolya. A demokrata fórum elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: Sólyom Lászlót javasolják közös köztársaságielnök-jelöltnek, de ha a másik két párt más, nagy tekintélyű rendszerváltó demokrata jelöltet támogat, az MDF kész az egyeztetésre. Feltételük ugyanakkor, hogy a javasolt személy ne kötődjön az állampárti múlthoz. Dávid Ibolya ezt azzal indokolta, hogy az MDF már január óta következetesen szorgalmazza: a négy parlamenti párt konszenzussal jelöljön olyan államfőt, akit kétharmados többséggel lehet megválasztani. Kiderült azonban, hogy a legnagyobb kormánypártnak, az MSZP-nek nincs ilyen politikai szándéka, a szocialisták kongresszusa már jelölt elnököt Szili Katalin személyében, és a szocialista képviselőknek nyilván ezt a kongresszusi határozatot kell követniük.

Az SZDSZ kész egyeztetni az ellenzéki pártokkal, de csak az MSZP részvételével. Igazságtalannak tartja ugyanis Dávid Ibolya kezdeményezését, amely kizárná a szocialistákat. Sándor Klára ügyvivő szerint nem az MSZP, hanem az emberek öröksége a pártállami múlt, ilyen értelemben a szocialistákat sem lehet kizárni az egyeztetésekből. Az SZDSZ egyébként a maga részéről lezártnak tekinti a koalíciós egyeztetéseket az államfő-választásról, miután azt a Szili Katalint jelölte a posztra az MSZP kongresszusa, akit a szabad demokraták nem támogattak. Azt azonban Sándor Klára szerint semmiképpen nem hagyják, hogy az SZDSZ-t szembefordítsák a koalíciós partnerrel. Az ügyvivő nem tartja kizártnak, hogy ha a négypárti egyeztetésen sikerülne közös jelöltet találni, az MSZP öszszehív egy újabb kongresszust. Ezt az MSZP részéről ugyanakkor nem erősítették meg, sőt a négypárti egyeztetést sem fogadta lelkesedés a szocialistáknál, akik továbbra is kizárólag Szili Katalinban gondolkodnak.

Nagy kérdés, hogy az SZDSZ - amelynek vezetői Szili jelölése után többször is hangsúlyozták, hogy nem koalíciós kérdés az államfőválasztás - a szocialisták nélkül, az ellenzékkel együtt hivatalosan támogatna-e a pártnak megfelelő személyt. Sokatmondó azonban - s ez némiképp megkérdőjelezi Sándor Klára szavait, s utal a liberálisok közt feszülő ellentétekre is -, hogy Fodor Gábor az MDF kezdeményezéséről az MTI-nek úgy nyilatkozott: a felvetést "érdemes megfontolni". Hozzátette: az SZDSZ eddig is abban gondolkodott, hogy az lenne kívánatos, ha a koalíciós pártok tudnának közös jelöltet állítani. Ez volt a politikai szándékuk, és ezért is kérték az MSZP-t, hogy olyan jelöltet állítson, aki mindkét párt számára elfogadható. "Ez nem történt meg, sajnáljuk. Dávid Ibolya felvetésén el fogunk gondolkodni, hogy hogyan viszonyulunk hozzá. Mindenesetre (...) ennek is van racionális alapja, az SZDSZ ki fogja alakítani álláspontját ezzel kapcsolatban" - mondta Fodor.

A Dávid Ibolya által is említett Sólyom Lászlóban - mint a posztra alkalmasnak tartott személyben - értesülésünk szerint tavaly nyáron még a szabad demokraták is gondolkodtak, majd fontosabb szempont lett a közös koalíciós jelölés. A hivatalos álláspont jelenleg az, hogy a Szili-Sólyom kettős esetében egyikükre sem szavaz az SZDSZ. Ám - akárcsak Szili esetében - Sólyom Lászlót is támogatná néhány frakciótag.

A Fidesz május 16., az általa kezdeményezett szimpátiaszavazás lezárása után "áll rendelkezésre", hogy részt vegyen a köztársaságielnök-jelöléssel kapcsolatos egyeztetéseken. Erről Áder János frakcióvezető nyilatkozott tegnap. A Népszabadság érdeklődésére, miszerint Mádl Ferenc köztársasági elnök a hét elején nyilatkozatban tette egyértelművé, hogy nem kíván egy másik ciklust is vállalni, a frakcióvezető felhívta a figyelmet arra: Mádl Ferenc nyilatkozatában az a kitétel is szerepel, hogy most nem lát kényszerítő körülményt arra, hogy vállalja a jelölést. Áder nyilatkozata alátámasztja azt a Fidesz-körökben általános vélekedést, hogy Mádl Ferenc a szimpátiaszavazás eredményét látva megváltoztathatja álláspontját, s vállalja, hogy a Fidesz államfőnek jelölje. Ha ez mégsem így lenne, "második körben" szóba jöhet Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnökének a jelölése is, aki Mádl Ferenc után a második helyen szerepel a Fidesz szimpátiaszavazási listáján. Sólyom László személye körül - mondják a Fideszben - akár hárompárti konszenzus is kialakítható.

Sólyom László Medgyessy Péterrel 2002-ben: a miniszterelnök egy bizottság élére kérte föl a jogtudóst
Sólyom László Medgyessy Péterrel 2002-ben: a miniszterelnök egy bizottság élére kérte föl a jogtudóst
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.