Közélet és homoszexualitás: bujkálni vagy előbújni?

A Tűsarok internetes lap rendezvényének az volt a címe: Közéletiség, feminizmus, homoszexualitás, de feminizmusról csak kevés szó esett. A közéletiségről és a homoszexualitásról annál több.

A Merlin Színházban tartott szerda esti esemény fő attrakciója Ungár Klára SZDSZ-es politikus volt. Az ő neve mellé egy ideig még kötelező lesz odaírni: az első közszereplő nő Magyarországon, aki a nyilvánosság elé állt azzal, hogy leszbikus. Meghívást kapott többek között Pálfi Balázs: ő pedig az első rádiós, aki vállalta homoszexualitását.

Ungár Klára elmondta: nincs különösebb oka annak, miért éppen a múlt hónapban nyilatkozott egy kereskedelmi tévében a homoszexualitásáról. Most kérték fel, és ő nem ugrott félre. Ennyi. Néhány éve ugyanezt már megírta az Élet és Irodalomban, de az újságcikk szinte visszhang nélkül maradt. Ilyen a média. Az időzítés csak annyiban volt fontos számára, hogy az úgynevezett coming out (előbújás) ne 2006-ban, a választás évében történjen. - Ronda kampány elé nézünk - állapította meg -, jön a hazugság birodalma, nem lehet majd értelmes dolgokról beszélni.

Előzőleg Ungár Klára nem konzultált a pártjával, és úgy vette észre, ezzel sikerült is meglepetést keltenie. Ami azonban őt lepte meg: az emberektől se az utcán, se a boltban, se máshol nem kapott egyetlen kellemetlenkedő megjegyzést sem. Probléma csak a sajtó egy részével van. Pálfi Balázs szerint a kérdés az, hogy Ungár Klára követőkre talál-e, lesz-e folytatás. Angliában a hetvenes években a meleg- szervezetek elkezdték közzétenni a rejtőzködő homoszexuális politikusok és hírességek neveit, mire a többség úgy döntött, jobban teszi, ha önmaga lép a nyilvánosság elé. Nálunk ez nem járható út, ez alighanem az ellenkező hatást érné el. Pálfi mindazonáltal a saját példája alapján azt tanácsolja a melegeknek, hogy önként vállalják szexuális hovatartozásukat. Legalább tíz éve annak, hogy ő rászánta magát, és azóta könnyebb az élete. Addig energiáinak nagy részét az emésztette fel a munkahelyén, hogy megpróbálja kitalálni: ki az, aki tudja róla, és ki az, aki még nem tudja, vagy csak sejti.

Az ember időnként szeretne a párjával kéz a kézben sétálni az utcán - említett Borgos Anna, a Labrisz Leszbikus Egyesület képviselője egy gyakorlatias példát arra, miért nem lehet teljes mértékig a négy fal közé, a magánéletbe száműzni a homoszexualitást. A Habeas Corpus Munkacsoport egyik szlogenje azt ígéri, ha "dolgozunk rajta", akkor "öt év múlva kézenfogva fogunk járni, tíz év múlva házasodni fogunk, tizenöt év múlva gyereket fogadunk örökbe". Mármint a melegek. Arról, hogy ez a forgatókönyv a valóságban is tartható-e, a hozzászólók meglehetősen szkeptikusan nyilatkoztak. Többen úgy vélték, hogy a társadalomban nagyon lassúak a változások, lám, Ungár Klára fellépése sem hozott semmilyen kézzelfogható eredményt.

Ungár Klára ennél kicsit bizakodóbb volt. Nagy nehezen megszületett azért néhány olyan jogszabály, amely tiltja a melegek diszkriminációját, és már az is eredménynek számít, hogy egyáltalán szóba kerül a téma. Igaz, ettől még semmi sem oldódik meg, de a "nem beszéd" állapotához képest ez mégiscsak változás.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.