Lendvai és Kuncze eltérő véleményen az államfőjelöltről
A korábbiaknál nagyobb az érdeklődés a köztársasági elnök-jelölés iránt, erkölcsileg felértékelődött a poszt, mivel a közvélemény "ki van éhezve minden olyan személy és lehetőség iránt, amelyik egy kicsit a konszenzust tudja jelképezni" - jelentette ki Lendvai Ildikó a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
A műsorban külön-külön kérdezték az MSZP frakcióvezetőjét és az SZDSZ elnökét a szocialisták köztársaságielnök-jelöltjéről, akiről pénteken döntött az MSZP kongresszusa, illetve a küldöttek állásfoglalásának következményeiről.
Lendvai Ildikó azt mondta, hogy vitájuk a szabad demokratákkal "nem egyszerű kötélhúzás itt az óvodás gyerekek között", hanem gondolkodás arról, hogyan lehet azt az embert kiválasztani, aki "képes a megbomlott konszenzusokat, a felbomlott értékrendet ha nem is tökéletesen helyreállítani, de sugallni azt, hogy helyreállítható".
Hozzátette: az SZDSZ azt gondolja, hogy "ilyen konszenzusteremtő személy úgy található a legjobban, ha egész előző életében garantáltan távol volt a politikától. Mi meg úgy gondoljuk, (...) egy ilyen bonyolult politikai feladatot talán éppen bizonyos közéleti múlttal rendelkező ember tölthet be. Ez azért egy valódi vita, nem csak presztízs-marakodás".
Megjegyezte: az MSZP jelöltjének népszerűsége miatt az emberek elhiszik róla, hogy konszenzust tudna teremteni.
Kuncze Gábor, aki előzőleg hallotta a szocialisták frakcióvezetőjével folytatott beszélgetést, közölte: "Hát én meg azt gondolom, hogy Szili Katalin eléggé megosztotta most az MSZP-t is, meg a koalíciót is ahhoz, hogy azért azon elgondolkodjunk, hogyan is van ezzel a konszenzusteremtő képességgel" - jelentette ki.
A riporter Lendvai Ildikóval beszélgetve emlékeztetett, hogy volt már rá példa, amikor egyesek szerint Szili Katalin "elárulta" az MSZP-t, például a múlt év decemberi kettős népszavazás ügyében, amikor lelkiismereti szavazásra szólított fel.
"Lehet, hogy nekem akkor mint párttagnak ez nem esett nagyon jól, most mégis azt mondom, hogy (Szili Katalin) komolyan vette a közjogi méltósággal járó szerepkört" - jelentette ki Lendvai Ildikó. Hozzátette: a köztársaságielnök-jelölésnél ez a gesztus erény. "Ez szerintem inkább alkalmassá teszi" - tette hozzá.
Mint mondta, azután, hogy a párt kongresszusa megnevezte köztársaságielnök-jelöltjét, a következő feladat, "hogy tudunk a saját többségünkhöz társadalmi támogatást és parlamenti támogatást is szerezni."
"Minden ellenzéki szavazat talált kincs, én alapvetően mégis csak a koalíció szavazataira szeretnék számolni" - mondta, hozzátéve: abban reménykedik, hogy most, miután túl vannak azon az "elvi vitán", pártpolitikus legyen-e a köztársasági elnök, a szabad demokrata képviselők "mondjuk minimum lelkiismereti szavazást engednek meg maguknak".
Kuncze Gábor erre reagálva közölte: "kissé fura gondolatnak" tartja, hogy a jelölt megnevezését követően kezdenek el a szocialisták támogatókat keresni. Hozzátette: a szocialisták megnevezték jelöltjüket, "mi meg a megválasztásához sok sikert kívántunk nekik és természetesen gratulálunk Szili Katalinnak a jelöltté váláshoz".
A pártelnök egyébként arra a kérdésre, hogy ha saját személyében, és nem pártelnökként ülne a stúdióban, rábólintana-e Szili Katalinra, azt válaszolta: "nem".
Indoklásul elmondta: a vitában végig tartózkodtak attól, hogy személyeket bármilyen módon minősítsenek és a jövőben is tartják magukat ehhez.
"Elégséges indoklásnak gondoltuk, hogy pártpolitikust most nem szeretnénk látni, mert annyira megosztott az ország is, meg a politika is, hogy ezt a megosztottságot lehet, hogy tovább fokozza" - tette hozzá.
Kuncze Gábor arra a kérdésre, hogy presztízsről szólt-e a jelölés, azt mondta: a szocialisták kongresszusán voltak arra utaló jelek, hogy "sokak számára ez a presztízsről szólt leginkább".
A politikus elmondta: voltak pozíciók az MSZP-kongresszusát megelőzően, amelyekben "megcsillant az egyetértés lehetősége, hiszen voltak olyan jelöltek - többen is egyébként, mint amennyit a nyilvánosság előtt megjegyeztünk az MSZP-ben felmerült nevek közül, csak végül ők nem váltak az MSZP-ben jelöltté -, akikben egyetértettünk volna".
Arra az újságírói megjegyzésre, hogy a kialakult helyzet rontja a két párt 2006-os választási esélyeit, Kuncze Gábor közölte: azt gondolja, a koalíciót egy program megvalósítására kötötték és nem a köztársasági elnök megválasztására. Ha a parlament majd megválasztja a köztársasági elnököt, a voksolás eredményét mindenkinek tudomásul kell vennie, és a koalíciónak tovább kell dolgoznia a sikeres szereplésért.
(MTI)