Egyre több nő teljesít katonai szolgálatot a világon

Egyre több nő teljesít katonai szolgálatot a világon; a NATO-ban az elmúlt 10 év alatt megtízszereződött a katonanők száma - hangzott el a Társadalmi Nem- és Kultúrakutató Központ rendezvényén csütörtökön a budapesti Corvinus Egyetemen.

Statisztikai adatok szerint az elmúlt tíz év alatt 30 ezerről 300 ezerre nőtt a katonai szolgálatot teljesítő nők száma a NATO-ban; a folyamat kezdetén a nők esélyegyenlőségének javulását és a hadsereg legitimációs hiányának javítását várták - mondta Szabó Mária történész, a Zrínyi Miklós Egyetem docense.

Az előadáson elhangzott: a nőket a XVIII. században rekesztették ki a katonai pályáról, amikor sorozáson alapuló állandó hadseregek jöttek létre. Ennek társadalmi hatásaként megváltozott a hagyományos férfi ideál, a harcoló katona jelent meg, mint hagyományos férfi szerep. A harcias nők azért váltottak ki ellenállást katonakörökben, mert szétzúzták a nőt védő harcos férfi képét.

Mint mondta, 1945 után nyílt meg a katonai pálya a nők előtt, hozzátéve, hogy főként azok a nők jelentkeztek erre a pályára, akik a munkaerőpiacon hátrányos helyzetbe kerültek. A katonai pályától nagyobb anyagi és erkölcsi elismerést vártak.

Magyarországon már 1945 előtt is voltak katonanők, jelenleg pedig a hadsereg 16 százaléka nő, 9 százalékuk tisztként szolgál. Összehasonlításként: az amerikai hadseregben 15 százalék, Franciaország, Hollandia, Belgium hadseregének 10 százaléka, míg Olaszországban csak egyszázalékos a nők részvétele a katonai pályán. Szlovéniában viszont a hadsereg 40 százaléka nőkből áll, Izraelben pedig a hadsereg 32 százaléka hivatásos katonanő - közölte.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.