Schröder szorgalmazza a Kína elleni fegyverembargó feloldását

Gerhard Schröder német kancellár csütörtökön Berlinben ismét a Kína elleni EU-fegyverembargó feloldását szorgalmazta, míg külügyminisztere, Joschka Fischer feltételeket támasztott Pekinggel szemben.

Az embargóvitát az ellenzéki konzervatívok és liberálisok kényszerítették ki a német képviselőházban, a Bundestagban, ahol Schröder "nélkülözhetőnek" nevezte az 1989-es pekingi diáklázadás véres leverése után elhatározott uniós embargót.

A kancellár azzal érvelt, hogy őt köti az EU állam- és kormányfőinek decemberi határozata, amelyben leszögezték: az embargó feloldásán fognak munkálkodni. A határozathozatalhoz konszenzus szükséges, ami nincs meg az Európai Unión belül.

Fischer külügyminiszter szerint Pekingnek kell lépnie annak érdekében, hogy az Európai Unión belül konszenzus alakuljon ki. Egyebek között azt említette, hogy a kínai parlamentnek ratifikálnia kell az ENSZ emberi jogi konvencióját, vallástürelmet kell gyakorolni, s a halálbüntetést is fel kell számolni.

Schröder a fegyverembargó feloldását "jelképes" aktusnak tartaná, felhívta a figyelmet a távol-keleti országban 1989 óta végbement politikai és gazdasági változásokra. Leszögezte azt is, hogy Németország az embargó esetleges feloldása után sem szállítana hadieszközt Kínának, kötik a fegyverexportot behatároló szabályok.

Kína a kancellár szívügye, minden évben ellátogat a világ legnépesebb országába, amely felváltja Japánt Németország legfontosabb távol-keleti gazdasági partnerének szerepében. Fischer a közelmúltban egy interjúban jelezte, hogy "szkeptikusabban" viszonyul a fegyverembargó feloldásának kérdéséhez, mint a kancellár. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.