Még keresik a zengői farongálókat
Csaknem biztosra vehető, hogy a januári farongálást - amikor ismeretlen tettesek huszonhárom fa törzsébe lyukat fúrtak, a lyukakba pedig betonacélt vertek - a Zengőre tervezett katonai lokátor körüli vita válthatta ki. Mint ismert, a Honvédelmi Minisztérium - a NATO finanszírozásában - három légelhárító radart épít Magyarországon. Ezek közül kettő már épül, a harmadik, a Dél-Dunántúl legmagasabb pontjára, a 682 méteres Zengőre tervezett létesítmény kivitelezése viszont nem kezdődhetett el. Ennek oka az, hogy a hegy védett élővilágát - főképp az itt tenyésző bánáti bazsarózsát - féltő zöldmozgalmak tavaly télen megakadályozták a fák kivágását a radarhoz vezető út nyomvonalán. Pár hónappal később a környezetvédőknek sikerült meghiúsítaniuk azt is, hogy a lokátor áramellátására szolgáló vezeték a földbe kerüljön.
A mind kiterjedtebb tiltakozás hatására a kormány 2004 nyarán létrehozott egy tárcaközi szakmai bizottságot, amely megvizsgálta, hogy felépülhet-e esetleg más helyen a Zengőre tervezett lokátor. A grémium a mórágyi fennsíkot bizonyos szempontból alkalmasabbnak találta az objektum megépítésére, mint a védettséget élvező Zengőt. Ettől függetlenül a HM-nek továbbra is megmaradt az építési engedélye a Zengőre, ezért a zöldek ez év elején megszervezték a hegy nappali őrzését, annak érdekében, hogy a munkák az idén se kezdődhessenek el.
Nappal nem is történt semmi rendkívüli, január 12-ére virradó éjszaka viszont huszonhárom fa törzsébe 16 milliméter átmérőjű betonacélt ütöttek, s ezért a lokátor ellenzőit összefogó Civilek a Zengőért Mozgalom és a honvédelmi tárca is büntetőfeljelentést tett a rendőrségen. A nyomozást a komlói rendőrkapitányság indította el környezetkárosítás bűntettének gyanújával, amiért akár háromévi börtön is kiszabható. A kapitányság által felkért erdészeti szakértő megállapította: a megrongált fák hozzávetőleg százévesek, így vágásérettek, és az erdőnek ez a része egy-két évtizeden belül mindenképpen felújításra szorul.
Egyelőre a nyomozók nem találják a farongálókat - tudtuk meg a komlói kapitányság osztályvezetőjétől, Dömös Zoltántól. A január 13-án indított vizsgálatot a szabályok szerint két hónap alatt le kellett volna zárni, de mivel a rendőrség nem talált gyanúsítottat, a kapitányság a nyomozás idejét két hónappal meghosszabbította. Az új határidő május 13-a. Ha addig sincs eredmény, akkor a vizsgálatot várhatóan felfüggesztik. Az osztályvezető hozzátette: a farongálók többen lehettek, és jól felszerelt, szakképzett, összeszokott csapatként működtek.
A Zengő-hegyi farongálás nem a kár nagysága miatt okozott felháborodást, hanem azért, mert úgy tűnt: az elkövetők arra törekedtek, hogy még inkább elmélyítsék a lokátor ügyében egymással szemben álló felek közt az ellentéteket. A beruházás támogatói úgy vélik, hogy a farongálást valamelyik zöldmozgalom agresszív aktivistái követhették el. A lokátort ellenző zöldek viszont azt állítják, hogy csakis a létesítmény pártolói lehetnek az elkövetők, hogy ezzel gyanúba keverjék és lejárassák a környezetvédőket.
Egyébként ma is bizonytalan, hol épül fel a Dél-Dunántúlt óvó lokátor. Gyurcsány Ferenc legutóbb úgy nyilatkozott, hogy a terv szerinti radar nem építhető meg a Zengőn, azt viszont a kormányfő nem zárta ki, hogy az objektum "környezetbarát" módon - más útvonalvezetéssel, kevesebb fakivágás és bazsarózsa-gyérítés árán - mégis megépüljön a hegytetőn. Bocskai Istvántól, a HM szóvivőjétől megtudtuk, a szaktárca a környezetvédelmi minisztérium szakértőinek bevonásával most azon dolgozik, hogy a kisebb környezeti károkozással megépíthető lokátor terveit elkészítse. A zöldek azonban minden olyan tervet eleve elutasítanak, ami a Zengőre helyezné a radart. Így biztosra vehető, hogy a Zengőn a környezetbarát kialakítás sem hoz majd megegyezést. S az is biztosnak látszik, hogy a dél-dunántúli lokátor átadásának 2007-es határideje késik.